Czym jest NLP

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

NLP jest skrótem zwrotu neurolingwistyczne programowanie. Jego początki sięgają lat 70. XX wieku, kiedy zaczęto opracowywać pierwsze tego typu techniki. Obecnie zyskuje coraz większą popularność i wykorzystywane jest przez różne grupy zawodowe. Przez wielu uważane jest za metodę, która pozwoliła osiągnąć sukces w sferze prywatnej i zawodowej.

Neurolingwistyczne programowanie

Nie jest łatwo przytoczyć jednoznaczną definicję określającą, czym jest NLP. Najbardziej ogólna mówi o narzędziu do skutecznej i świadomej komunikacji, inne zaś określają je jako pomoc w pracy umysłu i kształtowaniu życia. Narzędzie, które pokazuje jak oddziaływać na otaczający nas świat tak, aby odnieść sukces. NLP wychodzi z założenia, że wszystko w naszym życiu jest programowalne. Dlatego też możemy całkowicie kreować swoje życie oraz otoczenie.

Korzyści

NLP skupia się na wynikach i łatwości stosowania zawartych w nim technik. Za cel stawia sobie umożliwienie osiągania widocznych rezultatów w stosunkowo krótkim czasie. To właśnie dlatego, coraz częściej stosuje się je w terapiach, marketingu, biznesie, podczas nauki, sporcie, coachingu, świecie show-biznesu i polityki. Wielu rodziców uczy swoje dzieci stosowania NLP, aby umożliwić im osiąganie lepszych wyników i nauczyć planowania swojej przyszłości. Szkolenia z nim związane są dostępne w ofercie szkoleń dla przedsiębiorstw.

Mimo wszystkich opisywanych zalet i szczytnych założeń należy mieć na uwadze, że wyniki NLP nie znajdują potwierdzenia w obecnej nauce. Dla naukowców to tylko teoria, na którą nie ma żadnych dowodów, a jej działanie może opierać się na znanym efekcie placebo. Samym organizacjom związanym z NLP zarzuca się także komercjalizację i arywizm, ponieważ trenerem NLP może zostać każdy, kto zapłaci i przejdzie kurs. Kończy się on wydaniem certyfikatu ważnego jedynie przez dwa lata, po tym okresie musi zostań on odnowiony, co wiąże się z ponownymi opłatami.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25988 )
Array ( [docId] => 25988 )