Czym jest Outsourcing i jak może pomóc firmie

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 25-05-2012 r.

Outsourcing daje ogromne możliwości, szczególnie w obecnej erze internetu i technologii komunikacyjnych. To doskonałe rozwiązanie dla wielu firm. Korzystając z zewnętrznych wykonawców zmniejszają się koszty prowadzenia firmy, co może wpłynąć w przyszłości na jej szybki rozwój.

Autor koncepcji

Słowo outsourcing jest skrótem „outside resource using”, co oznacza wykorzystywanie zasobów zewnętrznych. Po raz pierwszy zostało użyte w 1979 r., kiedy brytyjski przemysł motoryzacyjny pozyskiwał projekty od niemieckich autorów.

Sama koncepcja tej metody została stworzona przez Henry’ego Forda już w 1923 r. Stwierdził on, że jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić czegoś wydajniej, taniej i lepiej niż konkurencja, należy wtedy zatrudnić kogoś, kto zrobi to lepiej od nas. Obecnie, w świecie biznesu outsourcing ma bardzo szeroki zakres zastosowania.

Możliwości outsourcingu

Główna zaleta outsourcingu to jakość usług. Zatrudniane firmy czy osoby są wykwalifikowane w jednej, wąskiej dziedzinie. Znając doskonale swoją branżę, są w stanie wykonać zlecone zadanie o wiele lepiej niż niewyspecjalizowana osoba zatrudniona w naszej firmie.

Zlecając konkretne zadanie osobie z zewnętrznej firmy, obniżane są znacznie koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Oszczędza się na świadczeniach, obsłudze kadrowo-płacowej czy wydatkach związanych z premiami czy pakietami socjalnymi.

Outsourcing warto wykorzystać w realizacji zadań krótkoterminowych i jednorazowych. W przypadku braku etatów to również dogodne rozwiązanie.

Zyski dla firmy

Dla początkujących firm metoda ta jest często bardzo ważną strategią biznesową. Nie są one na tyle rozbudowane, aby w razie potrzeby pozwolić sobie np. na utworzenie dodatkowego działu, czy nawet zatrudnienie osoby specjalizującej się w konkretnej dziedzinie. Korzystają wtedy z zasobów zewnętrznych, co pozwala im znaleźć potrzebne oszczędności na kolejne inwestycje.

Outsourcing stosują nawet firmy dominujące w świecie biznesu. Zewnętrzne firmy wykorzystują go do wykonania prefabrykatów czy prowadzenia kampanii promocyjnych. Oszczędzają w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze.

Na rynku funkcjonują również firmy, które wszystkie swoje zadania zlecają na zewnątrz. Nie tylko firmom, ale także osobom prywatnym. Dzięki wykorzystaniu obecnych osiągnięć techniki może dla nich pracować każdy człowiek na świecie. Jest to ogromna oszczędność wydatków, które np. należałoby ponieść na powierzchnie biurowe.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25914 )
Array ( [docId] => 25914 )