Czym jest przywództwo sytuacyjne

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

Przywództwo sytuacyjne różni się od ogólnie przyjętego podejścia do zarządzania i podejmowania decyzji. Nie ma w nim negatywnego wydźwięku dla podejmowanych decyzji. W trendzie sytuacyjnym każda decyzja uznawana jest za właściwą. Musi spełnić ona jednak jeden warunek, jakim jest zastosowanie jej do odpowiedniej sytuacji.

Przywództwo

Przywództwo sytuacyjne analizuje decyzje w aspekcie sytuacji, w których zostały podjęte. Nie ma złych decyzji, są tylko decyzje niedostosowane do zaistniałego przypadku. Zatem ważne jest, by ustalić jakie czynniki wpływają na daną sytuację i co może najlepiej ją rozwiązać. Prowadzi to do niecodziennych i kreatywnych rozwiązań, a także ma ogromny wpływ na efektywność osiąganych rezultatów. Unika się w ten sposób rozwiązywania problemów za pomocą wyuczonych zachowań lub zgodnie z wytyczonymi procedurami, które nie zawsze odpowiadają zaistniałej sytuacji.

To dzięki podejściu sytuacyjnemu na znaczeniu zyskał coaching, systemy motywacyjne i teoria Y. Kreatywność i odpowiednia swoboda, pozwalają na skuteczniejsze znajdowanie rozwiązań dla danych problemów. Podejście sytuacyjne pozwala wyjść poza ustalone schematy i normy. W ten sposób wzrasta wydajność przedsiębiorstwa, a także dochodzi do zmniejszenia zbędnych wydatków.

Co zyskamy

Przy podejściu sytuacyjnym w przywództwie, ogromne znaczenie zyskuje autorytet i postrzeganie osoby rządzącej przez pracowników. To nie formalna władza, ale właśnie jej postrzeganie, ma realny wpływ na przekazanie zespołowi pozytywnych emocji i pomocy, która ułatwi mu realizować cele. Na znaczeniu zyskują także odpowiednie relacje formalne i nieformalne. To wszystko pozwala uniknąć wielu problemów, poprawia współpracę, pozwala poznać szefowi pracowników. Przywództwo sytuacyjne jest przyszłością zarządzania, obecną w setkach firm na całym świecie. Te, które zostaną przy zarządzaniu i poglądach autorytarnych same zamkną sobie drogę do sukcesu.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25954 )
Array ( [docId] => 25954 )