Czym jest rentowność

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

Prowadząc przedsiębiorstwo ma się do czynienia z wieloma wskaźnikami, które informują przedsiębiorcę, jak prosperuje firma i czy podąża w dobrym kierunku. Jednym z takich wskaźników jest właśnie rentowność.

Rentowność

Każda firma powinna dążyć do maksymalizacji swoich zysków. Żeby jednak wiedzieć, jak efektywnie ten cel jest realizowany, potrzebne jest użycie mierników. Rentowność jest jednym z takich mierników, które pozwalają ocenić aktualny stan przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo jest rentowne, wtedy kiedy jest w stanie spłacić swoje zobowiązania. Może to osiągnąć jedynie poprzez odpowiednie zarządzanie środkami, którymi dysponuje firma. Tak więc rentowność jest miarą dochodowości danego przedsiębiorstwa, dlatego można nazwać ją miernikiem efektywności biznesu.

Bezpośrednio na rentowność przekładają zasoby gotówkowe przedsiębiorstwa. Kiedy firma zarabia pieniądze, zwiększa się też jej rentowność. Jest to oczywiste, ponieważ zapewnia to stabilność i wypłacalność. Firma jednak nie musi posiadać dużych zapasów gotówki, aby mogła być rentowna. Jest tak wtedy, kiedy zyski zamiast w gotówce są gromadzone jako aktywna niegotówkowe np. w postaci dodatkowego wyposażenia lub nieruchomości.

Niezbędne zapasy gotówki

Jak wspomniałem, rentowność rośnie wskutek podwyższania zasobów firmy, w postaci gotówkowej lub innych aktywów. Tak więc zwiększanie tych zasobów samo w sobie przekłada się na wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Zrozumienie tego jest ważne, ponieważ to właśnie pieniądze i aktywa, pozwalają, aby firma nadal się rozrastała.

Może się jednak zdarzyć, że kadra zarządzająca przesadzi z gromadzeniem aktywów w postaci innej niż gotówka. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku nieprzemyślanych inwestycji lub inwestycji, która nie powiodła się z przyczyn losowych. Kiedy tak się stanie rentowność firmy drastycznie maleje.

Firma, która staje się nierentowna, chyli się ku upadkowi. Brak rentowności, oznacza brak gotówki na spłatę zobowiązań jak np. rachunki za wynajem powierzchni magazynowej. Dlatego wzrost rentowności powinien iść w parze nie tylko z gromadzeniem aktywów w postaci np. nieruchomości, ale także z posiadaniem odpowiedniego zapasu gotówki.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Monitorując rentowność firmy, trzeba brać pod uwagę rentowność poszczególnych projektów. Zwłaszcza w firmach usługowych b2b, w których często istnienie całej firmy jest związane z opłacalnością jednego kluczowego projektu. Do monitorowania bieżącej opłacalności polecam naszą aplikację Timepot.io Służy do ewidencji czasu pracy, a dodatkowo pozwala kontrolować i porównywać opłacalność projektów rozliczanych w różnych walutach i systemach (fixed price/time & materials, stawka godzinowa/stawka miesięczna).

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25921 )
Array ( [docId] => 25921 )