Dlaczego etyka w biznesie jest istotna

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 08-08-2012 r.

Prowadzenie własnego biznesu powinno opierać się na kilku głównych zasadach. Jednak nie wszystkie działające na rynku firmy przywiązują uwagę do takich kwestii, jak działanie zgodne z etyką. Dlaczego jest ona istotna w biznesie i dlaczego należy jej przestrzegać?

Standardy jako podstawa działania

Etyka w biznesie wiąże się z wieloma zagadnieniami. Dotyczą one zarówno zasad organizacji samego przedsiębiorstwa (m.in. uczciwe warunki zatrudnienia, poszanowanie praw pracowniczych), jak również szeroko pojętej działalności na rynku (np. budowanie relacji z klientami, przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji).

Działalność każdego przedsiębiorstwa powinna opierać się nie tylko na przepisach prawnych, ale również na ogólnych normach obyczajowych. Przestrzeganie zasad etycznych powinno stanowić standard funkcjonowania każdej firmy i wyznaczać kierunek jej właściwego działania.

Dlaczego etyka jest tak istotna

Etyczne działanie przedsiębiorstwa ma znaczący wpływ na jego pozycję na rynku. Przestrzeganie norm, zarówno prawnych, jak też obyczajowych, wpływa pozytywnie na wizerunek firmy. Ponadto szanowanie konkretnych zasad przez właściciela przedsiębiorstwa, pozwala mu wymagać etycznego postępowania od jego podwładnych. Będąc uczciwym wobec pracowników, szef może oczekiwać tego samego od nich zarówno wobec siebie, jak również wobec klientów czy kontrahentów.

Ponadto działanie zgodne z normami etycznymi ułatwi budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Przywiązanie do przyjętych norm oraz ich przestrzeganie prezentuje firmę jako rzetelne przedsiębiorstwo, które przywiązuje szczególną wagę do jakości swoich produktów i usług.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26039 )
Array ( [docId] => 26039 )