Działalność gospodarcza trenera biznesowego (coacha)

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Własny biznes jest jedną z najpopularniejszych form działalności na polskim rynku. Jednak coraz więcej właścicieli prywatnych firm potrzebuje wsparcia szkoleniowego w wielu dziedzinach związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wówczas korzystają z pomocy trenerów biznesów. Kim jest coach i czy każdy może nim zostać?

Pojęcie "coach"

Pojęcie "coach" czy "trener biznesu" posiada bardzo szerokie znaczenie. Chcąc zdefiniować ten rodzaj zawodu w kilku słowach, należałoby stwierdzić, że coach jest osobą szkolącą innych jak prowadzić własny biznes. Po części jest w tym sporo prawdy, jednak zawód trenera biznesowego jest bardziej złożony niż może się to wydawać.

Zadaniem trenera biznesu nie jest pokazanie klientowi sposobu na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Żaden coach nie będzie wyjaśniał prawnych aspektów związanych z posiadaniem biznesu. Celem trenerów biznesowych jest kształtowanie kompetencji miękkich, które są często niedoceniane przez biznesmenów.

Zasadniczą kwestią w pracy trenera biznesowego jest określenie, jakim rodzajem szkoleń będzie się zajmował. W ramach szkół biznesu dostępne są m.in. specjalności z zakresu zarządzania kadrą, realizacji współpracy biznesowej czy skutecznej motywacji zespołu.

Trenerzy biznesowi bardzo często realizują również specjalistyczne szkolenia adresowane do określonej grupy klientów, np. techniki skutecznej sprzedaży dla handlowców. Oczywiste jest, że nie jesteś w stanie realizować szkoleń ze wszystkich zagadnień. Ścisłe ukierunkowanie na konkretną grupę docelową (np. na menadżerów) czy jasno określoną grupę zagadnień (np. relacje handlowe) pozwoli Ci na pełen profesjonalizm w wykonywanej pracy.

Wymagania wobec coachów

Formalnych wymagań wobec trenerów biznesowych praktycznie nie ma. Ukończone studia podyplomowe w tym zakresie wystarczą do tego, aby świadczyć usługi szkoleniowe.

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku wymagań nieformalnych. Oczywiste jest, że praca trenera biznesu opiera się na kontakcie z innymi ludźmi. Jeżeli masz problemy w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, ten zawód z pewnością nie jest dla Ciebie.

Głównym zadaniem coacha jest również skuteczne motywowanie szkolonych osób. Pewność siebie oraz pełne przekonanie do wyrażanych poglądów z pewnością wzmocnią siłę Twojego przekazu. Osoby bojące się publicznych wystąpień oraz niewyróżniające się wśród innych nie poradzą sobie w tym zawodzie.

Ważną kwestią jest również elastyczność. Decydując się na pracę trenera biznesowego, musisz liczyć się z koniecznością nie tylko częstych wyjazdów (coach pracuje z reguły w siedzibie firmy swojego zleceniodawcy), ale również z koniecznością dostosowywania swojej oferty do rynkowych potrzeb. Świat biznesu zmienia się z dnia na dzień. Jeżeli nie będziesz podążał za zmieniającymi się trendami, a tym samym nie modyfikował swojej oferty szkoleń, bardzo szybko możesz utracić kluczowych klientów i wypaść z trenerskiego rynku.

Rozpoczęcie działalności

Jeżeli jesteś przekonany, że trener biznesu może być idealnym zawodem dla Ciebie, powinieneś w pierwszej kolejności zadbać o... odpowiednie przeszkolenie. Na polskim rynku istnieje wiele szkół coachingowych (tzw. szkół trenerów biznesów), które są w stanie przekazać Ci niezbędną wiedzę przydatną w tym zawodzie.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25897 )
Array ( [docId] => 25897 )