Finansowe i pozafinansowe determinanty tworzenia wartości

Data: 29-05-2013 r.

Rozważania na temat goodwill (wartości firmy) i kapitału intelektualnego potwierdzają wnioski, że w każdym przedsiębiorstwie zwiększenie wartości bieżącej przepływów pieniężnych może nastąpić dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu finansowych i pozafinansowych determinant tworzenia wartości.

Wpływy i wydatki w każdym przedsiębiorstwie powstają na skutek działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej, tym samym ewentualne korekty wynikać mogą co najwyżej z prób doprecyzowania znaczenia poszczególnych pojęć.

W odróżnieniu od nich, czynniki pozafinansowe mogą być różne i różnie wykorzystywane w poszczególnych przedsiębiorstwach, co potwierdzają badania z zakresu goodwill i kapitału intelektualnego.

Praktyka pokazuje, że w wielu przedsiębiorstwach poszczególne obszary przedsiębiorstwa analizowane są w zbytnim oderwaniu od innych. W ramach analizy finansowej badane są wyłącznie informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych. Dział marketingu sprawdza, jak podejmowane działania wpływają na zwiększanie sprzedaży, pomijając często koszty.

Specjaliści od zasobów ludzkich starają się planować i analizować sprawy związane z pracownikami, ich wynagrodzenia i systemy motywacyjne, abstrahując od ilości dostępnej gotówki. W wielu przedsiębiorstwach brakuje narzędzi, które wszystkie zagadnienia powiązałyby w jedną całość. Tymczasem finansowe i pozafinansowe determinanty wzajemnie się uzupełniają.

Dobrze zmotywowani pracownicy przyczynią się do powstania wartościowych produktów, chętnie kupowanych przez klientów. Bazy danych na temat klientów i ich satysfakcji umożliwią doskonalenie oferty i przyczyniają się do eliminowania nieprawidłowości w procesie obsługi. Zadowoleni klienci zostawią w przedsiębiorstwie więcej pieniędzy, co pozwala na wypłacenie premii i dywidend. Koło się zamyka.

dr Bartłomiej Cegłowski, partner w firmie konsultingowej, adiunkt w Katedrze Finansów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26223 )
Array ( [docId] => 26223 )