Innowacyjne pomysły w objęciach zasad

Data: 09-12-2012 r.

Tak, jak twórczy chaos powinien być zorganizowany, tak zespoły kreujące biznesowe pomysły, muszą pracować zgodnie ze ściśle określonymi zasadami – kolejno, według czterech etapów.

Przejście od pomysłu, koncepcji, idei, do fazy realizacji, wymaga przestrzegania pewnych norm i harmonogramu pracy. Inaczej każdy pomysł zostanie tylko w głowie i na papierze jego twórców.

Pracę nad nowymi rozwiązaniami można podzielić na kilka etapów. Są to: tworzenieselekcjadecyzjarealizacja.

Etap I

Zwykle te najważniejsze, najbardziej oryginalne i rewolucyjne rozwiązania, powstają w niecodziennych okolicznościach. Mózg bowiem pracuje „na okrągło”. Impulsem dla twórcy, może być dosłownie wszystko. Badania dowodzą, że im więcej odbieramy bodźców, tym lepiej funkcjonuje nasz umysł i jest bardziej kreatywny. Einstein odkrył przyciąganie ziemskie obserwując w sadzie spadające jabłka. Zadał pytanie – dlaczego spadają?

Ludzi, którzy chcą coś usprawnić, nie należy zniechęcać. Niech myślą i pracują, a swoje pomysły wrzucają na przykład do „skrzynki pomysłów”. Z kolei osoby doświadczone, mające odpowiednią praktykę w biznesie i wiedzą, powinny te idee przeanalizować i odsiać.

Selekcja nie jest łatwa. Przypadkiem można odrzucić coś naprawdę dobrego. Nie warto się więc spieszyć. Dobrzy analitycy, z wiedzą i doświadczeniem, powinni wesprzeć się innymi pracownikami, którzy mają odpowiednie przygotowanie kierunkowe, np. techniczne czy technologiczne. Mogą i nawet powinni korzystać ze wsparcia zewnętrznego, np. ośrodków badawczo-rozwojowych, jeśli firma nie posiada własnego. W ten sposób pomysł, który na początku rokuje duże nadzieje, może trafić do kosza, bo okaże się, że technologicznie jest niewykonalny lub zbyt kosztowny i jego realizacja nie ma głębszego sensu ekonomicznego. Może być także odwrotnie.

Selekcja ponadto pozwala uniknąć tzw. efektu rodzicielskiego, czyli przywiązania do własnych pomysłów. Bezstronny analityk szybko udowodni, że coś, co autorowi pomysłu wydaje się genialne, nadaje się niestety wyłącznie do kosza.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26160 )
Array ( [docId] => 26160 )