Jak budować dobre relacje ze współpracownikami

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Większość stanowisk pracy wymaga od nas kontaktu z innymi pracownikami, czy to telefonicznego czy też osobistego. To, jak będziemy czuć się w pracy, zależy w dużej mierze od atmosfery pomiędzy członkami zespołu. Jak zbudować z nimi dobre relacje?

Pierwsze wrażenie

Pierwszy kontakt z naszymi współpracownikami jest bardzo istotny. Wrażenie, jakie na nich wywrzemy może zdeterminować ich późniejszy stosunek do nas. Dlatego warto być miłym, uśmiechać się i uprzejmie nawiązać najprostszą nawet rozmowę. Nie unikaj kontaktu z nimi, szczególnie tego wzrokowego. Jeśli będziemy odnosić się do swoich współpracowników przyjaźnie, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że odwzajemnią oni nasze nastawienie i postąpią tak samo wobec nas.

Komunikuj się

Rozmowa jest bardzo istotnym elementem budowanie relacji ze współpracownikami. Dzięki niej możemy ich bliżej poznać, ale też dać poznać siebie. W ten sposób rodzi się między nami zaufanie i nić porozumienia. Działajmy wspólnie, na rzecz całego zespołu, a nie szukajmy tylko korzyści dla siebie. Jeśli wiemy, że nasz współpracownik ma problem – zaoferujmy mu swoją pomoc. Warto też od czas do czasu zamienić z nim parę słów na tematy nie związane bezpośrednio z życiem zawodowym.

 

Spotykaj się

Dla uzyskania lepszego kontaktu ze współpracownikami nie unikaj wyjazdów integracyjnych. Są one dobrą okazją do poznania się i nawiązania znajomości. Jeśli masz w pracy osoby, z którymi się lubisz, warto zaaranżować wspólne wyjście do miasta poza godzinami pracy.

Nikt nie każe nam lubić wszystkich współpracowników i ze wszystkimi żyć na dobrej stopie. Warto jednak starać się do nich przekonać i okazać im sympatię. Pozytywne stosunki z kolegami i koleżankami z pracy korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, ale też atmosferę panującą w miejscu pracy. Ponadto nieskonfliktowany zespół osiąga lepsze wyniki oraz jest bardziej świadomy swoich możliwości.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25923 )
Array ( [docId] => 25923 )