Jak dostać dotację z urzędu pracy na założenie firmy

Autor: Siudowska Dorota
Data: 14-06-2012 r.

Bezrobotni potrzebujący kapitału na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą ubiegać się o jednorazową dotację z urzędu pracy. Można liczyć na ok. 20 tys. zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić.

Osoby, które zarejestrowane są jako bezrobotne w urzędzie pracy mogą starać się o dotację na założenie własnej firmy. Nie dotyczy to jednak osób które w ciągu ostatniego roku prowadziły już działalność gospodarczą. O dotacje nie mogą starać się też studenci studiów dziennych. Mogą jednak uzyskać ją studenci studiów zaocznych. Na pieniądze nie mogą liczyć też ci, którzy w ostatnich 5 latach otrzymali już jakąś pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych.

Bezrobotny który zamierza starać się o dotację z urzędu pracy musi spełnić jeden, podstawowy warunek – mieć ciekawy i realny pomysł na własną działalność gospodarczą. Swój biznesplan należy przedstawić w urzędzie pracy i złożyć wniosek o przyznanie dotacji. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni.

Starając się o pieniądze z urzędu pracy należy też przedstawić zabezpieczenie przedsięwzięcia, np. w postaci poręczenia wekslowego. Trzeba także przedstawić faktury i rachunki dokumentujące wydatki na rozpoczęcie działalności.

Przy podpisywaniu umowy trzeba też zobowiązać się, że swoją firmę utrzyma się na rynku przynajmniej przez rok od momentu rozpoczęcia działalności. Jeśli się to nie uda, trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie oddać pieniądze

 

Maksymalna kwota dotacji na jaką można liczyć to 6-krotność przeciętnej pensji w ostatnim kwartale. Dotacja z urzędu pracy musi być przeznaczona na inwestycje mające charakter jednorazowy.

Może być wykorzystana na przykład na zakup maszyn i towarów lub oprogramowania komputerowego niezbędnych do prowadzenia tej działalności. Nie może być natomiast przeznaczona na pokrycie kosztów administracyjnych, jak składki ZUS czy abonament telefoniczny.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25950 )
Array ( [docId] => 25950 )