Jak odbudować zaufanie pracowników po zwolnieniach grupowych

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Proces odbudowywania zaufania pracowników po okresie zwolnień grupowych nie należy do najłatwiejszych. Jest to jednak jedyny sposób, aby zwolnienia nie odbiły się negatywnie na funkcjonowaniu firmy. Wiedząc na co zwracać uwagę, możesz oszczędzić sobie wielu problemów.

Najważniejsza informacja

Kiedy zakończą się zwolnienia, pracownicy, którzy pozostali na swych stanowiskach pozbawieni są motywacji i żyją w niepewności. Zorganizuj więc spotkanie, na którym wytłumaczysz, dlaczego doszło do zwolnień. Przedstaw, na nim plany firmy na przyszłość i najbliższe tygodnie. Zmniejszy to niepewność i obawę przed kolejnymi zwolnieniami. Razem z pracownikami ustal cele i priorytety, udowodni im to, że nadal liczysz się z ich zdaniem.

Bez sprawnej komunikacji nie można dobrze zarządzać firmą. Pamiętaj jednak, że przed chwilą odbyły się zwolnienia grupowe. Musisz odbudować zaufanie pracowników, dlatego zapewnij ich o niewyciąganiu przez pewien okres konsekwencji w przypadku jakichś błędów. Dzięki temu nie zaprzestaną kreatywnego myślenia, a wszelkie informacje o problemach nie będą przed Tobą zatajane. Zapobiegnie to obniżeniu efektywności pracy, a do Ciebie będą docierały najważniejsze informacje.

Bądź liderem

Po zwolnieniach spada morale i pojawia się syndrom wypalenia zawodowego. Rozmawiaj z pracownikami, zachęcaj do współpracy i nagradzaj zespoły, które prężnie działają. Jest to informacja dla innych, że nadal mogą Ci zaufać oraz, że cenisz sobie ich wspólne wysiłki.

Po zwolnieniach dochodzi często do dobrowolnej rezygnacji z pracy. Możesz temu zapobiec, otwierając się na dialog z pracownikami. Pozwól na składanie anonimowych skarg dotyczących funkcjonowania firmy. Przeprowadź ankietę dotyczącą zadowolenia pracowników. Rozważ pomoc przy rozwiązywaniu prywatnych problemów.

 

Przygotuj się, że najlepsi pracownicy postanowią od Ciebie odejść. Po zwolnieniach grupowych poświęć im dodatkową uwagę, zapewniając odpowiednie wsparcie i motywację. Może być to na przykład awans i zlecenie nowych, bardziej ambitnych projektów. Inni pracownicy zobaczą, że nawet po zwolnieniach, firma docenia starania i umożliwia dalsze postępy na ścieżce zawodowej.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25920 )
Array ( [docId] => 25920 )