Jak podwyższyć rentowność

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 06-06-2012 r.

Każdemu przedsiębiorcy zależy, aby jego firma miała możliwie największy wskaźnik rentowności. Problemem jest jedynie brak uniwersalnej metody, która by umożliwiała stałe zwiększanie rentowności. Zawsze jednak można wprowadzić kilka zmian, które wspólnie zsumują się na jej wzrost.

Trzy główne sposoby

Oczywiste jest, że zwiększenie zysków równe jest zwiększeniu rentowności. W świecie biznesu wyróżnia się trzy główne sposoby zwiększenia rentowności przedsiębiorstwa. Zalicza się do nich:

  • zmniejszenie wydatków,
  • zwiększenie sprzedaży i
  • zwiększenie marży.

Początkujący przedsiębiorcy chcą często zbyt szybko osiągnąć wyznaczony cel, stosując od razu wszystkie trzy.

Małe kroczki

Potrzebna jest cierpliwość i wprowadzanie wymaganych zmian małymi kroczkami. Zwiększenie marży na produkty lub usługi w połączeniu ze zwiększeniem sprzedaży, nie jest łatwe do zrealizowania. Można to zauważyć szczególnie w małych firmach, nie ma wtedy jeszcze wielu klientów, firma nie ma wyrobionej marki. Właściciel, zamiast skupić się wtedy na pozyskaniu klientów, zwiększa okresowo marżę, co utrudnia zdobycie klienta i w końcu po paru miesiącach taki interes znika tak szybko, jak się pojawił.

Co na początek

Dlatego należy skupić się bardziej na dwóch pierwszych sposobach. Są one trudniejsze w realizacji, za to nie są obarczone ryzykiem działania odwrotnego od zamierzeń. Odpowiednie zarządzanie wydatkami i zapasami firmy, pozwala zmniejszyć miesięczne koszty. Firma zyskuje wtedy dodatkową gotówkę, która oczywiście zwiększa rentowność.

Zwiększenie sprzedaży może odbywać się na przykład poprzez wprowadzenie systemu CRM i nowoczesne metody marketingowe. W niektórych wypadkach, to zmniejszenie marży, a nie jej podwyższenie, może skutkować wzrostem zysków. Wszystko uzależnione jest od stanu przedsiębiorstwa i branży, w której działa. Dlatego chcąc podwyższyć rentowność, trzeba poświęcić trochę czasu i przeanalizować stan swojej firmy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25927 )
Array ( [docId] => 25927 )