Jak rozwijać kreatywność pracownika

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

Każdy przedsiębiorca marzy o zespole pracowników, charakteryzującym się plastycznym myśleniem. Ta elastyczność w myśleniu pozwala na nieszablonowe rozwiązywanie problemów i tworzenie oryginalnych pomysłów. Co jednak zrobić, kiedy Twoi pracownicy dalecy są od kreatywności?

Odrobina swobody

Kreatywność pobudzona zostaje przez motywację, ale także poczucie swobody działania. W czasie ustalania celów firmy, zaproś pracowników do współpracy. Niech czują się współautorami, w przeciwnym razie będą myśleli o sobie jedynie jak o narzędziach w rękach kadry kierowniczej.

Podczas wykonywania zadania pozwól, aby pracownicy sami podejmowali decyzje. Nie tylko odbierze Ci to odrobinę obowiązków, ale sprawi także, iż będą wykazywać się twórczym myśleniem i poczują się bardziej odpowiedzialni za powierzone zadanie. Tak więc zachęcaj ich do wykraczania poza schematy i szukanie nowych rozwiązań.

Wspólne działanie

Organizuj spotkania z pracownikami, daj im odczuć, że są zespołem. Na spotkaniach pozwalaj im mówić o ich pomysłach. Żywa dyskusja doskonale pobudza kreatywność i pozwala znaleźć wiele nietypowych rozwiązań.

Bądź inny

Poniższe metody stosowane są przez gigantów przedsiębiorczości m.in. Google, Microsoft czy Apple. Pozwolą nie tylko rozbudzić kreatywność. Mogą przynieść firmie potężne zyski. Wymagają jednak szefa, który sam potrafi myśleć nieszablonowo.

Jednym z takich niestandardowych rozwiązań jest nauka żonglerki. Pozwala ona rozwinąć myślenie analityczne oraz abstrakcyjne. Zaowocuje to znaczącym wzrostem ciekawych pomysłów.

Pozwól pracownikom na jeden dzień pracy dla siebie. Podczas spotkań poinformuj ich o dniu, w których będą mogli pracować nad własnymi projektami dla firmy. Umożliwi im to rozwój kreatywności, a także polepszy relacje w firmie.

 

W taki sposób powstała np. usługa AdWords firmy Google, dzięki którym wyszukiwarka ta posiada teraz sporo dodatkowych funkcji.

Kreatywność jest potężnym narzędziem. W połączeniu z odpowiednią motywacją, potrafi stworzyć z małej firmy ogromne międzynarodowe przedsiębiorstwo.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25962 )
Array ( [docId] => 25962 )