Jak się przygotować do wystąpienia publicznego

Autor: Stwora Sylwia
Data: 10-06-2012 r.

Wystąpienia publiczne u znacznej liczby osób wywołują stres i obawę. Należysz do tego grona? Twierdzisz, że nie nadajesz się do wystąpień i nie potrafisz przemawiać? Ale jakby tego był mało, jesteś skazany na takie prezentacje, ponieważ są one nieodzowną częścią twojej pracy? Oto kilka prostych sposobów na to, jak dobrze przygotować się do wystąpienia i zminimalizować stres z nimi związany.

Opracuj plan

Określ cel oraz główne tezy wystąpienia. Rozpisz sobie na kartce plan przemowy, dzieląc go na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W pierwszej części wyjaśnij temat przemowy oraz jasno sformułuj jej myśl przewodnią. W rozwinięciu uargumentuj tezę, a w zakończeniu powtórz ją oraz jeszcze raz przytocz argumenty popierające tezę.

Jeśli doda Ci to pewności siebie, możesz kartkę, z wypunktowanymi zagadnieniami, mieć przy sobie podczas mowy. Wystrzegaj się jednak uczenia całej przemowy na pamięć. Po pierwsze będzie to wyglądało nienaturalnie, po drugie, kiedy zapomnisz się, istnieje duże ryzyko, że nie będziesz w stanie doprowadzić prezentacji do końca.

Scharakteryzuj odbiorcę

Istotne jest, abyś wiedział, do kogo będziesz mówił. Określ wiek słuchaczy oraz ich poziom wiedzy odnośnie prezentowanego przez Ciebie tematu. Znając stopień zorientowania audytorium w omawianych zagadnieniach będziesz wiedział, czy możesz pozwolić sobie na stosowanie branżowego języka bez konieczności wyjaśnień trudnych i nieznanych sformułowań, czy też będzie to niezbędne, bo inaczej zostaniesz niezrozumiany.

Ćwicz w domu

Wygłoś całą przemowę na głos w domu przed lustrem. Możesz też nagrać filmik albo użyć dyktafonu. Możesz również poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, aby wysłuchał Twojej prezentacji. W ten sposób dowiesz się jak wyglądasz, jak się zachowujesz i jak brzmisz podczas przemowy oraz będziesz mógł wyeliminować m.in. błędy językowe, nadmierną gestykulację. Zobaczysz również, czy przypadkiem nie zanudzisz słuchaczy.

Przed samym wystąpieniem sprawdź, czy sprzęt, z którego będziesz korzystał jest odpowiednio przygotowany. Pamiętaj również o mowie ciała. Prezentuj postawę otwartą i wystrzegaj się krzyżowania rąk na piersiach. Pamiętaj także o odpowiednim ubiorze.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25935 )
Array ( [docId] => 25935 )