Jak uniknąć wypalenia zawodowego pracowników

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

Problem wypalenia zawodowego może dotknąć każdego, tak samo pracownika, jak i pracodawcę. Nie każdy jednak potrafi zidentyfikować problem u siebie lub innych osób. Kiedy jednak wypalenie dotyczy pracownika, problem mają dwie osoby: on i pracodawca.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe może powstać na skutek przemęczenia organizmu. Nadmiar pracy, problemy ze snem oraz stres - wszystko to ma swój udział w powolnym zanikaniu radości z pracy u podwładnego.

Monotonia wykonywanych zadań, brak wsparcia ze strony współpracowników lub rodziny, a do tego wysokie wymagania przy ograniczonych możliwościach ich realizacji również przekładają się na problemy, które mogą spowodować wypalenie zawodowe.

Przyczyn wypalenia zawodowego jest o wiele więcej i uzależnione są one od wielu czynników. Warto jednak wiedzieć jak mu skutecznie zapobiegać.

Jak unikać wypalenia zawodowego

Pracodawca musi zadbać o warunki występujące w miejscu pracy. Przede wszystkim należy zachować dobre stosunki z pracownikami.

Stanowisko pracy powinno być odpowiednio przystosowane do potrzeb pracownika. Często również nieestetyczne otoczenie powoduje u pracownika przygnębienie. Warto pomyśleć o zieleni w miejscu pracy. Można postarać się o wydzielenie przestrzeni, w której znajdzie się siłownia i sprzęt fitness pozwalające na relaks po pracy.

Dobrze jest zwracać uwagę na zachowanie swoich pracowników. Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego jak na przykład obojętność, spóźnienia do pracy, zaburzenia koncentracji czy alienacja od zespołu powinny być sygnałem dla przełożonego, że z podwładnym dzieje się coś niepokojącego. Pozostawienie go samego z tym problemem doprowadzi do pełnego wypalenia zawodowego.

 

Pracodawca powinien także znać osoby przez siebie zatrudniane i oddelegowywać je do pracy, która jest adekwatna do kompetencji i ich możliwości.

Docenianie sukcesów oraz potrzeb wraz z jasnymi zasadami rozwoju ścieżki zawodowej jest w połączeniu z dobrym systemem motywacyjnym doskonałym sposobem na zapobieganie wypalenia zawodowego pracowników.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25956 )
Array ( [docId] => 25956 )