Jak założyć biuro ubezpieczeń

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Wraz z rozwojem rynku ubezpieczeń, wzrasta zapotrzebowanie na agentów ubezpieczeniowych. Czy wykonywanie tego zawodu jest szczególnie skomplikowane i wymaga specjalnych uprawnień? Sprawdź to.

Wymagane uprawnienia

Wbrew pozorom, agentem ubezpieczeniowym nie może być każdy. Warunkiem dokonania rejestru przez Komisję Nadzoru Finansowego jest posiadanie pełnych zdolności prawnych oraz nienaganna przeszłość. Jeżeli kiedykolwiek byłeś karany za przestępstwa karno-skarbowe, nie będziesz mógł zdobyć wymaganych uprawnień.

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, oprócz spełnienia wymogów prawnych, musisz również odbyć specjalistyczne szkolenie zakończone państwowym egzaminem. Natomiast firma ubezpieczeniowa, w imieniu której będziesz pracował, składa do Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego wniosek o wyrażenie zgody na wykonywanie przez Ciebie zawodu agenta ubezpieczeniowego.

Forma prawna

Agentem ubezpieczeniowym może zostać zarówno osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, jak też spółka prawa handlowego związana umową agencyjną z jednym lub wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jednak uregulowanie formy prawnej ma bardzo często miejsce dopiero po uzgodnieniu warunków współpracy między konkretną firmą ubezpieczeniową a potencjalnym kandydatem na jej agenta.

Coraz częściej to właśnie firmy ubezpieczeniowe poszukują osób, które gotowe są na założenie własnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, decydując się na karierę agenta ubezpieczeniowego, ze strony wybranego przez Ciebie ubezpieczyciela masz zapewnione kompleksowe szkolenie i pomoc w rozpoczęciu działalności.

 

Predyspozycje

Praca agenta ubezpieczeniowego jest dosyć odpowiedzialnym zajęciem. Oferowane przez Ciebie oferty ubezpieczeń mogą mieć duży wpływ na przyszłość Twoich klientów. Ze względu na duży stopień ryzyka wystąpienia szkód powstałych w wyniku działalności agenta, Ministerstwo Finansów nałożyło na tę grupę zawodową obowiązek posiadania polisy OC z tytułu wykonywanego zawodu. Dzięki temu prowadząc własną działalność agencyjną, będziesz posiadał właściwe zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami ewentualnych pomyłek.

Będąc agentem ubezpieczeniowym, oprócz odpowiedzialności będziesz musiał wykazać się również innymi, ważnymi cechami. Dobra organizacja własnej pracy oraz wysoka motywacja do działania są niezbędne do osiągnięcia zawodowego sukcesu.

Musisz pamiętać, że wysokość Twojego zysku zależna jest od ilości zdobytych klientów. Natomiast ci będą chętnie korzystać z Twoich usług tylko wtedy, kiedy będą mieli pewność, że mają do czynienia z w pełni odpowiedzialnym profesjonalistą.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25890 )
Array ( [docId] => 25890 )