Jak założyć prywatne przedszkole

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 25-05-2012 r.

Co roku pojawia się problem z wolnymi miejscami dla dzieci w przedszkolach. Przepełnienie w publicznych placówkach powoduje, że coraz lepszym sposobem na własny biznes jest założenie prywatnego przedszkola.

Założenie firmy

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, żeby otworzyć niepubliczne przedszkole jest założenie własnej działalności gospodarczej. Należy złożyć wniosek do Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz poinformować o rozpoczęciu funkcjonowania przedszkola Zakład Ubezpieczeń Społecznych i złożyć w nim stosowne dokumenty.

Niepubliczne przedszkola otrzymują dotacje z budżetu gminy. Należy tylko złożyć w urzędzie wniosek zawierający planowaną liczbę dzieci, która znajdzie się pod jego opieką, najpóźniej do 30 września roku, który poprzedza udzielenie dotacji.

Lokal

Wybór odpowiedniego lokalu nie jest łatwy. Obiekt musi spełniać wymogi prawa budowlanego oraz uzyskać pozytywne opinie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Straży Pożarnej oraz architekta Urzędu Miasta.

Dodatkowo lokal musi spełniać wymogi stawiane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w rozporządzeniu z dnia 31sierpnia 2010 roku. Lokal musi mieć co najmniej dwa wejścia. Wykładziny i inne elementy wyposażenia muszą być trudno zapalne, grzejniki muszą posiadać odpowiednie osłony, a na 15 dzieci musi przypadać co najmniej 1 toaleta i 1 umywalka.

Przygotowanie merytoryczne

Prywatne przedszkole musi spełniać minimum programowe określone przez MEN. Osoba zakładająca przedszkole niepubliczne nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego, ani doświadczenia w pracy z dziećmi. Jednak kadra powinna mieć już odpowiednie kwalifikacje. Warto też zadbać o dodatkowe zajęcia dla dzieci, jak np. nauka języków.

Należy też stworzyć statut przedszkola, określający jego władze, nazwę, cele, warunki przyjmowania dzieci, prawa i obowiązki pracowników i wychowanków.

Założenie prywatnego przedszkola pochłania dość duże nakłady pieniężne i wymaga dużej odpowiedzialności. Jest to jednak spora nisza, w której można znaleźć sposób na biznes.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25911 )
Array ( [docId] => 25911 )