Jak założyć własne biuro rachunkowe

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Usługi biur rachunkowych są jednymi z najbardziej popularnych usług na polskich rynku. Ich klientami są zazwyczaj właściciele dużych i mniejszych firm, którzy nie radzą sobie z prowadzeniem własnej księgowości. Jednak czy biuro rachunkowe może prowadzić każdy?

Uprawnienia do prowadzenia biura rachunkowego

Teoretycznie, właścicielem biura rachunkowego może być każdy. Jednak do wykonywania usług rachunkowych potrzebujesz specjalnych uprawnień. Jedynie uzyskanie przez biuro koncesji Ministra Finansów pozwala na wykonywanie usług księgowych.

Do uzyskania powyższej koncesji potrzebujesz specjalizacyjnego wykształcenia. Ukończone studia magisterskie z zakresu rachunkowości, bądź studia podyplomowe na tym kierunku, pozwolą Ci na prowadzenie ksiąg rachunkowych innych przedsiębiorstw. Do otrzymania certyfikatu uprawniają również studia z zakresu ekonomii czy finansów.

Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie posiadasz wyższego wykształcenia, to nie możesz prowadzić tego rodzaju działalności. W przypadku wykształcenia średniego wystarczy, że zdasz państwowy egzamin nadający certyfikat księgowego.

Istotną kwestią w ubieganiu się o stosowne uprawnienia do prowadzenia biura księgowego jest również doświadczenie w tej dziedzinie. W zależności od stopnia ukończonych studiów, wymagana jest minimum dwu- lub trzyletnia praktyka w zawodzie. Spełnienie powyższych warunków i złożenie wniosku do Ministerstwa Finansów pozwoli Ci na otrzymanie certyfikatu koniecznego do prowadzenia własnego biura rachunkowego.

Umiejętności

Jednak same uprawnienia nie wystarczą Ci do tego, aby prowadzić solidne biuro rachunkowe. Główną umiejętnością, jaką powinien posiadać księgowy, jest przede wszystkim doskonała organizacja własnej pracy. Właściciel firmy rachunkowej nie jest odpowiedzialny jedynie za swój biznes, ale przede wszystkim za przyszłość firm swoich klientów. Pełna odpowiedzialność i rzetelność są niezbędne w przypadku tego rodzaju działalności.

 

Dodatkowe wymagania

Prowadzenie biura rachunkowego jest na tyle odpowiedzialnym zajęciem, że wymagane są również dodatkowe zabezpieczenia tego typu działalności. Obowiązkową polisą jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia ochronę przed ewentualnymi pomyłkami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Poza tym, właściciel biura rachunkowego powinien również zadbać o specjalistyczne oprogramowanie księgowe, które zwiększy bezpieczeństwo rozliczeń klientów.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25898 )
Array ( [docId] => 25898 )