Jak zarządzać przez odpowiedzialność

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Istnieje wiele sposobów zarządzania personelem w firmie. Dosyć nową metodą jest zarządzanie przez odpowiedzialność. Przeczytaj, na czym polega ta metoda, jakie są jej zalety i czy jest rzeczywiście skuteczna?

Zasada wzajemnego zaufania

Podstawową zaletą zarządzania przez odpowiedzialność jest zagwarantowanie pracownikom pełnej swobody działania. W tym przypadku zarządzania relacje między Tobą a Twoim personelem są budowane na podstawie wzajemnego zaufania. Dając swoim pracownikom swobodę działania, wykazujesz się wiarą w ich kompetencje i rzetelność.

Stwarzając warunki do swobodnego działania, dajesz pracownikom możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. ukazanie zaufania wobec działalności swoich podwładnych, zwiększasz w nich poczucie odpowiedzialności za realizowane zadania. To właśnie odpowiedzialność jest motorem napędowym całego działania i gwarancją solidnego wywiązania się z wyznaczonych zadań.

Swoboda i możliwość podejmowania własnych decyzji sprawią, że pracownicy będą chcieli Ci udowodnić, że są kompetentnymi, w pełni odpowiedzialnymi pracownikami. Ich zaangażowanie i solidność pozytywnie wpłynie na efektywność ich pracy.

System oceny pracowników

Jeżeli chcesz zarządzać swoim zespołem przez odpowiedzialność, musisz opracować jasny i zrozumiały system oceny podwładnych. Tylko jasno określone zasady, na podstawie których oceniane będą efekty pracy każdego z pracowników, będą gwarantowały wzrost odpowiedzialności pracowników. Poza tym te same kryteria oceny każdego pracownika wprowadzą nieformalną rywalizację między poszczególnymi członkami zespołu.

System oceny ułatwi również rozliczanie podwładnych z wykonanych zadań. Mierzenie efektów pracy za pomocą konkretnej skali punktowej wyeliminuje ponadto ewentualne spory dotyczące oceny efektów pracy.

 

Zaangażowanie pracowników w działalność firmy

Zarządzając zespołem, powinieneś dążyć również do wzbudzenia jego zaangażowania w działalność firmy. Kładąc szczególny nacisk na odpowiedzialność za powierzone zadania, uzmysłowisz swoim podwładnym jak duże znaczenie mają dla Twojej firmy. Świadomość, że to od ich odpowiedzialności zależy jej przyszłość, będzie stanowiła skuteczny motywator do solidnej pracy. Jedynie praca osób zaangażowanych w działalność firmy będzie przynosić wymierne rezultaty.

Podstawą zarządzania przez odpowiedzialność jest zaufanie do swoich podwładnych. Ten rodzaj zarządzania jest również okazją do zweryfikowania solidności poszczególnych pracowników. Ponoszenie indywidualnej odpowiedzialności za powierzone zadania zwiększy zarówno zaangażowanie, jak również efektywność Twoich pracowników.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25887 )
Array ( [docId] => 25887 )