Jaka jest geneza controllingu

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 18-06-2012 r.

Controlling jest systemem, który wspomaga całe przedsiębiorstwo w procesie operacyjnego i strategicznego zarządzania poprzez koordynowanie, kontrolę i odpowiednie kierowanie planowaniem. W okresie długoterminowym skutkuje zabezpieczeniem i rozwojem przedsiębiorstwa.

Geneza

Samo słowo controlling jest zapożyczeniem z języka angielskiego i dosłownie oznacza prowadzenie lub sterowanie. Idealnie oddaje to jego znaczenie, ponieważ jest to proces ukierunkowany na osiąganie pożądanych wyników.

W gospodarce publicznej pierwsze wzmianki o controllingu sięgają aż XV wieku. W gospodarce prywatnej pojawił się w 1880 roku wraz działalnością firmy Atchison, Topeka and Santa Fe Railway ze Stanów Zjednoczonych. Prawdziwy przełom zaczął się dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy stanowisko controllera zaczęło nabierać na znaczeniu. W Europie zjawisko to pojawiło się w latach 50. XX wieku wraz z zakładaniem przez amerykańskie przedsiębiorstwa filii w krajach europejskich

Z początku controlling skupiał się na szeroko pojętych problemach finansowych. Jednak wraz z rozwojem tej dziedziny i upływem czasu, zaczął on się skupiać również na innych aspektach przedsiębiorstwa przybierając w końcu znaną nam obecnie formę.

 

Controlling w Polsce

W naszym kraju controlling zaczął zyskiwać zainteresowanie dzięki pojawieniu się odpowiedniej literatury przedmiotu, czasopism, tłumaczeń z innych języków. Ponadto tę ideę w Polsce rozpowszechniła także współpraca ze Wspólnotą Europejską.

Pojawił się on w Polsce wraz z końcem ustroju komunistycznego, na początku lat 90. XX wieku. Na początku zainteresowanie było niewielkie, zmieniła to jednak Akademia Controllingu znajdująca się w Gdańsku, a także Szkoła Controllingu z Katowic. Pomagały one szerzyć w naszym kraju tę koncepcję.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25966 )
Array ( [docId] => 25966 )