Jakie jest znaczenie autorytetu we współczesnej firmie

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 07-06-2012 r.

Autorytet. To właśnie od niego zależy, jakie podejście mają podwładni do Twojej osoby. Jest tak samo potrzebny szefowi, jak i menadżerowi zespołu. Przekonaj się jak ważny jest w Twojej pracy i że nie można go zlekceważyć.

Problemy w zespole

Menadżer bez posłuchu nie będzie w stanie sprawować kontroli nad powierzonymi mu ludźmi. Polecenia i sugestie będą niechętnie brane pod uwagę. Odbije się to na wydajności zespołu, a Tobie przysporzy dodatkowej pracy.

Ciesząc się uznaniem, zapewniasz respekt sobie i wszystkim Twoim decyzjom. Pracownicy będą szanować wybory i przychylniej spojrzą na przyszłego menadżera. Wszystko jednak do czasu. Niezależnie od tego, jak dużą estymą i poważaniem cieszą się Twoje decyzje, problemy i tak zaistnieją. Dlatego ważne jest podjęcie przemyślanej decyzji w czasie wyboru menadżera zespołu.

Szef bez głosu

Wraz ze zmniejszaniem się posłuchu, zwiększają się problemy w zarządzaniu. Twoje polecenia będą wykonywane z niechęcią, bez motywacji. Od Twojej właściwej reakcji zależą dalsze relacje z pracownikami. Weź pod uwagę fakt, iż problemem jesteś Ty sam, a nie pracownicy. Chcąc wzmocnić autorytet, zacznij od zmiany swojego podejścia do pracowników, bierz odpowiedzialność za swoje decyzje, rozwijaj się i zadbaj o wizerunek.

Zacznij doceniać umiejętności, zachęcaj do zespołowego działania. Wprowadź w firmie system motywacyjny, pracownicy bardziej cenią sobie pracodawcę, który motywuje, a nie karze. Zlecając zadania dokładnie określ swoje oczekiwania, nakłaniaj do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań i zapewnij możliwości różnego osiągnięcia celu.

Na koniec zapamiętaj, że każdy pracownik ma swoje życie osobiste. Pracownicy darzą szacunkiem szefa, który nie zmusza ich do życia pracą, np. wymagając ciągłego bycia pod telefonem. W taki sposób nie poprawisz swojego wizerunku. Jak więc widzisz, znaczenie autorytetu w firmie jest ogromne i naprawdę warto o niego wcześniej zadbać.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25933 )
Array ( [docId] => 25933 )