Jakie pozwolenia są potrzebne przy zakładaniu salonu kosmetycznego

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 17-08-2012 r.

Na otwarcie salonu kosmetycznego może pozwolić sobie nawet osoba bez wykształcenia w tym kierunku. Ważne jest jednak spełnienie wymogów i zapewnienie odpowiednich warunków w salonie.

Wymogi sanitarne

Pomimo braku obostrzeń dotyczących kwalifikacji, przedsiębiorca przymierzający się do otworzenia salonu kosmetycznego musi spełnić wymagania sanitarne.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2004 roku, opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 31 pozycja 273, zawiera szczegółowe informacje na temat wymagań sanitarnych, które musi spełnić salon kosmetyczny. Jest to między innymi:

  • wymóg podłączenia salonu do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej lub dostęp do własnego ujęcia wodnego
  • doprowadzenie zimnej oraz ciepłej wody lub urządzeń umożliwiających jej podgrzanie
  • pokrycie powierzchni podłóg oraz ścian na wysokość minimum 160 centymetrów, materiałem nieabsorbującym cieczy i wilgoci, odpornym na działanie środków chemicznych, którego powierzchnie można łatwo zdezynfekować
  • do grudnia 2013 roku w salonach kosmetycznych musi zostać również umieszczone urządzenie do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Wśród personelu musi znajdować się osoba wykwalifikowana do obsługi urządzenia, nie warto zwlekać z dostosowaniem się do tych wymagań.

Inspekcja Pracy, Inspekcja Sanitarna

Przedsiębiorca mając zamiar otworzyć gabinet kosmetyczny musi w terminie dwóch tygodni od daty rozpoczęcia działalności zawiadomić pisemnie Państwowego Inspektora Sanitarnego. We wniosku znaleźć się informacje dotyczące miejsca prowadzenia działalności, jej zakresu oraz liczby pracowników, którzy będą zatrudnieni. Dodatkowo wniosek musi zawierać opis procedur oraz środków, które zostały podjęte, aby spełnić wymagania sanitarne. Na rozpatrzenie wniosku inspektor ma dwa tygodnie, odbiór lokalu zostaje dokonany przez SANEPID.

Dodatkowo należy powiadomić pisemnie Państwową Inspekcję Pracy o zakresie, oraz rodzaju prowadzonej działalności, jej miejscu i liczbie pracowników. Musi dokonać tego w terminie do trzydziestu dni od ich zatrudnienia.

Zobacz też:

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26043 )
Array ( [docId] => 26043 )