Jakie są koncepcje controllingu

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Controlling jest procesem, który zapewnia przedsiębiorstwu realizację wyznaczonych przez nie celów krótko oraz długoterminowych. Skupia się on na elementach strukturalnych firmy, dzięki czemu jego działanie jest tak skuteczne. Wyróżnia się kilka koncepcji kontrolingu.

Controlling finansowy

Pierwszą z koncepcji jest controlling ukierunkowany na finanse przedsiębiorstwa. Jego celem jest zapewnienie przedsiębiorstwu odpowiedniej zyskowności oraz płynności finansowej w wyniku podejmowanych decyzji oraz zachowań. W tym celu nadzoruje się finanse oraz wydatki przedsiębiorstwa przeznaczone na sterowanie działalnością, kontrolę oraz planowanie. Należy również obserwować wpływ takiego nadzoru na aktywa, pasywa oraz strukturę bilansu firmy.

Controlling jako część systemu zarządzania

Koncepcja ta zakłada, że controlling staje się istotnym komponentem systemu zarządzania w przedsiębiorstwie. Celem nadrzędnym staje się zwiększenie predyspozycji firmy do adaptacji, koordynacji działań, przewidywania i reakcji. Natomiast cele podrzędne to nadzorowanie procesu dostarczania i wykorzystywania informacji oraz wspieranie działań zarządu. W tej koncepcji controlling realizuje założone cele poprzez odpowiednie planowanie, koordynowanie i kontrolowanie podjętych działań oraz planowania, a także zapewnienie wymaganych informacji.

Controlling nastawiony na przetwarzanie oraz generowanie informacji

Controlling w tej koncepcji wykorzystywany jest jako wspomaganie procesów sterowania przedsiębiorstwa. Osiąga to poprzez odpowiednie zarządzanie informacjami i ich zdobywanie. Cały proces przeprowadza się osobno dla każdego z podmiotów podejmujących decyzje. Najczęściej z tych informacji korzystają menadżerowie nadzorujący przedsiębiorstwo.

Informacja jest jednym ze strukturalnych czynników controllingu, jednak zespół lub osoba odpowiedzialna za controlling musi ocenić wartość ekonomiczną informacji. Jest to konieczne, aby uniknąć sytuacji, kiedy koszt uzyskania informacji byłby większy od zysku, który może ona zapewnić. Ważne więc staje się niekiedy znalezienie kompromisu, aby uzyskana informacja miała dodatnią wartość ekonomiczną.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25978 )
Array ( [docId] => 25978 )