Jakie są najczęstsze błędy w zarządzaniu zespołem

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 23-05-2012 r.

Osoby zarządzające zespołem pracowników popełniają, często nieświadomie, błędy. Wpływają one jednak negatywnie na efektywność wykonywanej pracy, a także stosunki panujące w grupie. Zobacz na co zwrócić uwagę, aby uniknąć takich problemów.

Samiec lub samica alfa

Wprowadzając wiele ograniczających reguł i nie licząc się ze zdaniem innych członków zespołu, szybko obniżysz ich motywację do pracy. Przypomnij sobie po co stworzyłeś zespół, kogo do niego wybrałeś i dlaczego. Współpracując z ludźmi o odpowiednich umiejętnościach, nie możesz zdominować grupy i narzucać swojego modelu postępowania. Próba wykonania wszystkich zadań samodzielnie, nie dość, że nie doprowadzi do sukcesu, to jeszcze zniechęci do Ciebie współpracowników.

Od początku angażuj wszystkich uczestników projektu do aktywnej pracy i wspólnego tworzenia projektu. W ten sposób zwiększysz ich efektywność i pozwolisz odczuć im, że są częścią zespołu.

Naucz się także przyznawać do błędów. Nie jesteś nieomylny. Pozwól współpracownikom uczyć się od Ciebie, ale także sam ucz się od nich.

Bądź menadżerem

Menadżer powinien przydzielić każdej osobie zadanie do wykonania. Często dochodzi do sytuacji, kiedy współpracownicy nie wiedzą, co robi w zespole inna osoba. Skutkuje to dublowaniem pracy i stratą czasu. Umiejętność delegowania zadań jest jedną z najważniejszych umiejętności dobrego menadżera.

Zarządzaj skutecznie i aktywnie swoim zespołem. Zostawiony sam sobie zacznie w końcu działać chaotycznie. Unikaj jednak zagłębiania się w każdy drobny szczegół - stracisz przy tym mnóstwo czasu. Dodatkowo zaburzysz poczucie samodzielności u współpracowników.

Zadbaj o atmosferę panującą w grupie, staraj się zapobiegać niepotrzebnym konfliktom. Unikaj jednak sytuacji, kiedy każdy się z wszystkim zgadza. W ten sposób wiele ciekawych pomysłów nie zostanie przedstawionych w obawie o możliwość urażenia innego współpracownika. Poinformuj współpracowników, aby nie bali się wyrażać swoich opinii.

Nie zmieniaj ciągle decyzji, sprawi to, że pozostali członkowie zespołu zaczną postrzegać je jako nieprzemyślane. Zdestabilizujesz w ten sposób ich pracę. Nikt nie będzie się angażować w pełni, z obawy przed kolejną zmianą Twojego zdania.

Na zakończenie pamiętaj, że menadżer musi być słowny. Niedotrzymywanie obietnic złożonych zespołowi szybko obróci się przeciwko Tobie. Tak samo, jak nierówne traktowanie współpracowników i składanie im reprymendy przy pozostałych członkach grupy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25907 )
Array ( [docId] => 25907 )