Jakie są zalety działania nazwywanego różnicowaniem jakości

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 09-07-2012 r.

Różnicowanie jakości jest procesem mającym umożliwić zróżnicowanie cen wybranego produktu. Proces ten przeprowadza się za pomocą świadomego tworzenia różnych modeli jakościowych jednego produktu np. dla klasy średniej i wyższej. Ten sposób różnicowania nazywa się różnicowaniem pionowym.

Różnicowanie jakości poziome a różnicowanie jakości pionowe

Różnicowanie poprzez utworzenie różnych wersji jakościowych jednego wybranego produktu jest różnicowaniem pionowym, rozwój poziomy oznaczałby wytworzenie nowych produktów. Proces ten jest przeprowadzany dla zwiększenia dochodów osiąganych za pomocą jednego produktu. Zaletą takiego działania jest brak potrzeby zmiany technologii produkcji. Produkt może być produkowany na tej samej taśmie produkcyjnej i przy użyciu tej samej technologii, aby dopiero w końcowych etapach uległ rozróżnieniu na różne modele.

Rozwój poziomy wiązałby się z dodatkowymi kosztami związanymi z nowym procesem produkcyjnym, nową linią montażową itd. Nie oznacza to, że rozwój pionowy jest przeznaczony tylko dla rozwijających się przedsiębiorstw. Jest to proces stosowany przez firmy chcące mieć produkt w różnych segmentach rynkowych.

Optymalna ilość wersji

Liczba wersji danego produktu uznana za optymalną wynosi trzy. Jest to wniosek poparty badaniami marketingowymi. Specjaliści uznali, że wiąże się to z psychologią i jest zjawiskiem zwanym awersją do skrajności. Konsumenci nie lubią być stawiani przed wyborem, kiedy mogą wybrać jedynie jedną z dwóch opcji. Trzeci model sprawia, że klient nie czuje się „przyparty do muru”, mając do wyboru jedynie dwie wersje, klienci mogą zrezygnować z zakupu.

Dając konsumentom możliwość wyboru spośród trzech modeli, statystycznie uda się po czasie zauważyć, że największą ilość sprzedanych egzemplarzy przypada na model średni. Dlatego też w obecnych czasach to średni segment cenowy, przynosi przedsiębiorstwom największe przychody i warto wziąć to pod uwagę w czasie planowania kolejnych celów firmy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26011 )
Array ( [docId] => 26011 )