Jakie znaczenie ma CRM w zarządzaniu firmą

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 06-06-2012 r.

Custom Relationship Management (CRM) jest zestawem procedur, które pomagają w kontaktach z klientem. Nie posiada on stałej, jednoznacznej definicji, ale jest niezwykle ważny w obecnym świecie biznesu.

Trwałe relacje

Jeżeli jesteś zaznajomiony z ideą CRM, wiesz, że jednym z założeń jest tworzenie trwałych relacji z klientem. Jest tak, ponieważ w obecnym świecie biznesu łatwiej sprzedać coś obecnemu klientowi niż pozyskać nowego.

Z budowania relacji wyłania się obraz strategii bez wad, która ma ogromny wpływ na zarządzanie firmą. Pozwala to pozyskać dla firmy lojalnych klientów, a co za tym idzie zapewnia dopływ stałych przychodów.

W ostateczności skutkuje to nie tylko zwiększeniem przychodów, ale ułatwia zdobywanie nowych klientów, a zatrzymanie obecnych staje się łatwiejsze. Skraca się dzięki temu cykl sprzedaży i spadają koszty administracyjne.

Zalety i znaczenie dla firmy

CRM powinien stać się szybko jedną ze strategii wykorzystywanych przez firmę. Ponieważ ma wiele więcej zalet niż tylko wzrost przychodów i zysków. Sam wzrost przychodów i zysków spowodowany jest opracowaniem planu przy użyciu oprogramowania CRM, co w długim okresie przekłada się właśnie na ich wzrost.

Każdej firmie zależy też na poprawie kontaktów handlowych i nawiązywaniu nowych. Jest to możliwe z użyciem CRM, które pozwala zdobywać dużą liczbę nowych klientów. Wzrasta jakość obsługi klienta, dzięki czemu poprawia się wizerunek firmy.

Przekłada się to bezpośrednio na lojalność klientów, a znając klientów można stosować lepszy marketing.

Zarządzając przedsiębiorstwem, kierownictwo chce wiedzieć, gdzie znajduje się konkurencja. I w tym stosowanie CRM może być przydatne, jeżeli korzysta się z oprogramowania śledzącego konkurencję. Analizując prognozy, trendy i procesy sprzedaży ułatwione staje się podejmowanie kluczowych dla przedsiębiorstwa decyzji. Co nie tylko pozwala zwiększyć efektywność, ale umożliwia znalezienie się o krok przed konkurencją.


Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25929 )
Array ( [docId] => 25929 )