Korzystanie z elektronicznego podpisu w biznesie

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 01-05-2012 r.

Rozwijający się rynek e-usług wymaga od właścicieli różnego rodzaju biznesów przystosowania swoich przedsiębiorstw do zachodzących zmian. Jedną z nich jest tzw. elektroniczny podpis. Czy korzystanie z niego w biznesie może być przydatne?

Podpis elektroniczny - cena

Podpis elektroniczny nie jest ani zbyt kosztownym ani też bardzo skomplikowanym urządzeniem. Koszt zestawu elektronicznego podpisu to kwota rzędu ok. 300 zł. Doliczyć należy również wysokość opłaty za coroczny certyfikat (ok. 100 zł na rok). Wykupienie podpisu elektronicznego może być szczególnie opłacalne w sytuacji, kiedy Twoja działalność wymaga częstego potwierdzenia wiarygodności podpisu. Notariusz za kilkukrotne tego rodzaju potwierdzenia z pewnością zażąda nieco większej sumy niż koszt zestawu.

Korzystanie z podpisu elektronicznego nie jest skomplikowane. Podstawowa certyfikacja polega na potwierdzeniu danych osobowych właściciela na podstawie dowodu osobistego. W przypadku rozszerzonej wersji konieczne jest przesłanie dodatkowych dokumentów. Jednak uzyskanie właściwego certyfikatu daje osobom z Tobą współpracującym pewność, że Twój podpis na dokumentach jest autentyczny i w pełni wiążący.

Podpis elektroniczny - zastosowanie i zalety

Atutem podpisu elektronicznego jest gwarantowane przez niego bezpieczeństwo. Mogłoby się wydawać, że podpis można złożyć jedynie odręcznie. Podpis elektroniczny pozwala Ci jednak na poświadczenie szeregu dokumentów online. Dzięki temu możesz korzystać z tzw. e-administracji, która coraz bardziej rozwija się w naszym kraju.

Poza tym regulując szereg formalności za pośrednictwem sieci oszczędzasz również czas, który musiałbyś poświęcić na osobiste stawienie się w konkretnych urzędach. Dzięki takiemu podpisowi większość spraw możesz uregulować ze swego biura czy mieszkania i o dowolnie wybranej przez Ciebie godzinie.

Korzystanie z podpisu elektronicznego może być również dla Twojego biznesu bardzo opłacalne. Jak to możliwe? Wystarczy chociażby przeliczyć wysokość zaoszczędzonych środków na fakturach wysyłanych tradycyjną pocztą. Podpis elektroniczny pozwoli Ci na przesłanie dokumentów do klienta drogą elektroniczną. Będą one tak samo wiarygodne, jak tradycyjne papierowe dokumenty.

Dzięki temu udogodnieniu zaoszczędzisz czas, jak i koszty związane z dojazdem do konkretnych instytucji. Możliwość uregulowania formalności z poziomu własnego komputera przełoży się na rzeczywiste oszczędności związane z brakiem konieczności osobistego stawiania się w urzędach. Jednym słowem, podpis elektroniczny gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również zyski dla Twojego biznesu.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25901 )
Array ( [docId] => 25901 )