Na czym polega kartowanie

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Kartowanie jest techniką, którą stosuje się do zbierania informacji w czasie dokonywania diagnozy. Używa się jej także do zapisywania rozwiązań w czasie projektowania. Ujmując krótko kartowanie jest techniką, która umożliwia rejestrowanie określonych informacji, dotyczących np. wykonywanej czynności.

Kartowanie

Kartowanie jest techniką organizacyjną. W znacznym stopniu pomaga zorganizować pracę. Jest nazwą ogólną dla różnego typu kart przebiegu. Różnią się one zazwyczaj sposobem rejestrowania danej czynności, ponieważ oceniają ją z innego punktu widzenia lub różni je poziom szczegółowości rejestrowanej pracy.

Podstawowymi kartami przebiegu są:

  • karta przebiegu czynności
  • karta przebiegu czynności obu rąk
  • karta przebiegu czynności wielopodmiotowych
  • karta procesu
  • karta obiegu dokumentu

Dla zobrazowania różnic pomiędzy nimi najlepiej posłużyć się porównaniem pomiędzy kartą obiegu dokumentu a kartą procesu.

Karta obiegu dokumentu

Karta ta służy do zapisywania zmian, którym poddany zostaje wybrany dokument. W tym celu używa się w niej dodatkowych znaków, takich jak, numery, podpisy, parafki, informacje o odczytaniu treści, informacje o przemieszczeniu, dane na temat oczekiwania, dane na temat likwidacji, informacje o emisji, dane o składowaniu. Kartę tę cechuje bardzo wysoki poziom szczegółowości. Dlatego też wykorzystuje się ją dla dokumentacji dotyczącej np. badań, prac biurowych.

Jest ona przejrzystym oraz dokładnym zapisem określonego procesu. Pozwala zapoznać się z procesem, który rejestruje karta w sposób całościowy.

 

Karta procesu

W odróżnieniu od karty obiegu dokumentu, karta procesu jest bardziej ogólną kartą. Rejestruje się na niej jedynie dwie wykonywane czynności, dokonywane operacje oraz kontrole. Wykorzystywana jest do całkowitej deskrypcji dokonywanej czynności.

Często wspomaga się ją dodatkową bardziej szczegółową kartą lub np. szczegółową pisemną deskrypcją pracy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25982 )
Array ( [docId] => 25982 )