Rozliczanie czasu pracy handlowca

Data: 26-12-2012 r.

Zarządzanie czasem pracy, zwane time management, jest bardzo skutecznym środkiem dyscyplinującym pracę osób, które często przebywają poza firmą. Warto z niego skorzystać, dla podniesienia efektywności handlowców.

Generalna zasadą w prowadzeniu biznesu, powinno być rozliczanie ludzi z efektów pracy, a nie czasu, który spędzili przy telefonie czy biurku. Szczególnie dotyczy to handlowców. Jednak natura ludzka jest tak skonstruowana, że dajemy sobie więcej luzu, kiedy nikt nad nami nie stoi. Efekty, niestety, są opłakane. Brak wyników zwykle przekłada się na zwolnienia i znaczące spadki obrotów firmy.

Time manager

Sporządzanie dziennego i tygodniowego harmonogramu pracy, powinno być dla handlowców obowiązkowe. Żeby tworzone dokumenty nie zaliczały się do kategorii „radosnej twórczości”, przełożony powinien najpierw prześledzić osobiście trasę swojego pracownika. Wtedy będzie mu łatwiej zweryfikować słuszność i prawdziwość listy, ale też będzie w stanie pomóc stworzyć optymalną trasę i skalkulować realny czas, potrzebny na dojazd i rozmowy z klientami.

Koniec z wymówkami

Plan pracy powinien być codziennie weryfikowany i omawiany z pracownikami. Wtedy będzie można znaleźć nieścisłości i ustalić ich przyczynę. Jednocześnie tak kontrolowany handlowiec, będzie musiał się „spiąć”, żeby nie stracić pracy. Ile razy jego szef przyjmie tłumaczenie, że nie zastał swojego klienta, skoro wcześniej się z nim umówił? Uliczne korki też nie wystarczą, bo przełożony osobiście trasę przejechał i uwzględnił je w wyliczeniu czasu przejazdu.

 

Harmonogram nie wystarczy

Sporządzanie dziennych i tygodniowych planów pracy, może nie wystarczyć. Przełożony powinien dodatkowo kontrolować handlowców telefonicznie i wyrywkowo sprawdzać miejsca pobytu.

Konsekwencja w zarządzaniu czasem pracy ludzi może przynieść nadspodziewane efekty, a prowadzona na bieżąco, staje się elementem

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: Skuteczny time management

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26176 )
Array ( [docId] => 26176 )