Rozpoczęcie działalności gospodarczej jako sposób na walkę z bezrobociem

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-08-2012 r.

Posiadanie własnej działalności gospodarczej kojarzy się z reguły z komfortem zatrudnienia. Nie może być przecież nic lepszego niż bycie szefem dla samego siebie. Jednak czy otworzenie własnej firmy może być dobrym sposobem na walkę z bezrobociem?

Nie zawsze długotrwałe poszukiwanie pracy przynosi oczekiwane efekty. Na niezadowalające wyniki poszukiwań może mieć wpływ szereg czynników, m.in. zapotrzebowanie w określonej branży czy wysokość zarobków. Z tej sytuacji są dwa wyjścia: albo dalsze uparte poszukiwanie zatrudnienia w firmach prywatnych i państwowych albo samodzielna organizacja własnego miejsca pracy. Wybierając tę drugą opcję, powinieneś pomyśleć o otwarciu własnej firmy. Dlaczego? Chociażby ze względów formalnych związanych z odprowadzaniem właściwych składek do ZUS czy z rozliczaniem się z klientami na podstawie faktur VAT. Poza tym posiadanie własnego przedsiębiorstwa będzie zwiększało Twoją wiarygodność.

Wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej z powodu braku środków na początkowy okres działalności. Jednak pamiętaj, że możesz pozyskać dodatkowe środki finansowe na ten cel. Fundusze europejskie mogą zostać wykorzystane na otwarcie firmy bądź na doposażenie firmy w okresie późniejszego działania. Ponadto wiele banków oferuje również specjalne kredyty dla przedsiębiorców chcących zainwestować w biznes.

Innym atutem prowadzenia własnej firmy jest też możliwość rozliczania wielu kosztów w ramach prowadzonego biznesu. Koszt wynajmu biura, paliwa i inne opłaty możesz uwzględnić w ponoszonych kosztach z tytułu posiadania firmy. Wbrew pozorom pozwala to na wysokie oszczędności.

 

Głównym powodem rozpoczęcia działalności gospodarczej są problemy ze znalezieniem pracy na etacie. Jednak z czasem, kiedy biznes się rozwija Twoje przedsiębiorstwo może stać się równie dobrze lekiem na bezrobocie innych. Wszystko zależy od branży i stopnia rozwoju Twojej działalności gospodarczej. Poza tym obecnie istnieje również szansa na pozyskanie dodatkowych środków na walkę z bezrobociem, co również warto wykorzystać. Wykazując się odwagą i rozsądkiem w prowadzeniu własnego biznesu, możesz okazać się wybawicielem nie tylko samego siebie, ale również innych specjalistów pozostających bez zatrudnienia.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26109 )
Array ( [docId] => 26109 )