Strategie cenowe w fazie wprowadzenia produktu

Data: 22-05-2013 r.

Polityka cenowa nie należy do łatwych zadań. Proces ustalania najdogodniejszych cen dla firmy – z jednej strony takich, by nie utracić klientów w związku ze zbyt wysoką ceną, a z drugiej na tyle wysokich, by zapewnić przedsiębiorstwu rentowność działania – nie jest działaniem, które można wykonać „od tak”, bez głębszego zastanowienia. Warto zatem skorzystać ze strategii cenowych.

W fazie wprowadzania produkt firmy pojawia się na rynku. W tym przypadku, aby wybrać odpowiednią strategię cenową warto określić charakter produktu.

Należy dokładnie określić, czy:

 
  • rynek, na który firma wprowadza produkt, jest wysoko konkurencyjny,
  • jest to produkt masowy,
  • produkt jest innowacyjny,
  • produkt może zaspokajać nowe potrzeby konsumentów,
  • produkt może kształtować mody, kreować pozycję konsumenta wśród innych,
  • produkt posiada ochronę patentową, licencje.

Jeśli produkt dostarcza klientom nową wartość, np. zaspokojenie nowych potrzeb, możliwość podkreślenia pozycji społecznej, zmianę trybu życia – wówczas możesz zastosować strategię zbierania śmietanki. Konsumenci będą dążyć do zdobycia tego produktu, pomimo wyższej ceny.

Podobnie jest w przypadku produktów objętych ochroną patentową lub dla których firma posiada wykupioną licencję. Zazwyczaj na opracowanie i wprowadzenie na rynek takich produktów trzeba ponieść większe koszty. Zastosowanie w tej fazie strategii zbierania śmietanki umożliwia szybsze odzyskanie kosztów poniesionych.

Pamiętajmy, że w obu przypadkach nie wolno zapomnieć o budżecie koniecznym na wsparcie marketingowe. W tej fazie skuteczne działania marketingowe mogą przynieść większe korzyści niż obniżki cen.

Jeżeli natomiast firma wprowadza nowy produkt na rynek, gdzie obecni są już konkurenci, warto rozważyć zastosowanie innej strategii cenowej, a mianowicie strategii penetracji.

Strategia ta jest szczególnie istotna w przypadku, gdy notujemy w firmie wysokie koszty stałe. W tym przypadku musimy zapewnić odpowiednią skalę sprzedaży, aby pokryć te koszty. Jednocześnie pamiętając o inwestycji w dystrybucję i – tak jak poprzednio – nie zapominajmy o marketingu.

dr Jacek Folga, kontroler w dziale finansów firmy produkcyjnej


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26217 )
Array ( [docId] => 26217 )