Szanse i zagrożenia przy zakładaniu szkoły językowej

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 30-08-2012 r.

Coraz częściej słyszy się, że gwarancją znalezienia dobrej pracy jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych. Duże zapotrzebowanie na kursy tego typu przekłada się na wzrost liczby szkół językowych. Jakie są szanse i zagrożenia takiej szkoły?

Szanse

Szanse na zaistnienie na rynku nauki języków obcych zależy w największym stopniu od jakości i cen oferowanych przez naszą placówkę. Na tym silnie konkurencyjnym rynku szansą na zdobycie lojalnych klientów jest organizowanie kursów na wysokim poziomie i po cenach atrakcyjnych dla kursantów.

W miastach nie brakuje chętnych do nauki języków obcych, jednak klienci najczęściej wybierają placówki godne zaufania, gdyż dla większości z nich kursy są sporym wydatkiem. Dlatego tak ważne jest zdobycie wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która jak najszybciej przyczyni się do wzrostu rozpoznawalności marki na lokalnym rynku. Dodatkowym bodźcem zachęcającym do wyboru naszej szkoły mogą być rabaty i promocje na najpopularniejsze kursy lub zniżki w momencie przedłużenia kursu na następny semestr.

Lokalizacja naszej placówki ma również spore znaczenie, ponieważ będzie wpływać na strategię działania całego przedsiębiorstwa. Prowadząc szkołę językową w małym mieście najlepiej stworzyć ofertę zawierającą kursy najpopularniejszych obecnie języków, czyli angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego lub hiszpańskiego. Natomiast oferta skierowana do mieszkańców wielkich miast może być urozmaicona o kursy w nieco bardziej egzotycznych językach, co podniesie prestiż szkoły.

Zagrożenia

Największym zagrożeniem dla nowopowstałej szkoły językowej jest silna konkurencja na rynku lokalnym. Dominujące w Polsce sieci tego rodzaju placówek są obecne niemal we wszystkich większych miastach. Ponadto duży popyt na lekcje języków obcych sprawił, że również w większości mniejszych miast powstały szkoły mające większe doświadczenie i silniejszą pozycję na rynku.

Równie istotnym problemem może być kwestia odpowiednio wykwalifikowanej kardy pracowniczej. Znalezienie nauczycieli języków obcych być może nie sprawi nam wielkiego problemu, jednak sprawdzenie ich kwalifikacji w praktyce będzie możliwe dopiero po odbyciu kilku pierwszych lekcji, kluczowych dla prestiżu firmy w początkowym etapie działalności.

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26094 )
Array ( [docId] => 26094 )