W jaki sposób rozwiązywać konflikty w miejscu pracy

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 23-05-2012 r.

Odpowiednie podejście menadżera do rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy pozwoli nie tylko na rozwiązanie samego problemu. Dzięki temu unikniemy jego negatywnych skutków i pogłębimy relacje między stronami, co przełoży się na lepszą współpracę w przyszłości.

Konflikt nieunikniony

Konflikty w miejscu pracy są zjawiskiem powszechnym. Ważne, żeby menadżer potrafił rozpoznać sytuację konfliktową i odpowiednio zareagować. W przeciwnym razie nieporozumienia pomiędzy pracownikami niekorzystnie wpłyną na efektywność pracy w zespole.

Każdy człowiek jest inny, w związku z tym, w przypadku wystąpienia konfliktu, to menadżer musi dotrzeć do sedna konkretnego problemu omawiając go z zaangażowanymi osobami.

Osiągnąć kompromis

Najefektywniejszą metodą rozwiązania problemu jest próba ustalenia kompromisu pomiędzy stronami. Menadżer musi zachęcić strony konfliktu do współpracy i rozmowy. Koniecznie należy położyć nacisk na wzajemny szacunek i wysłuchanie argumentów drugiej strony.

Dobry lider musi wykazać się spokojem i nie może pozwolić na otwartą konfrontację, a wszelkie przejawy agresji należy kategorycznie potępić i wyciągnąć odpowiednie konsekwencje.

Po wysłuchaniu stron konfliktu, rozjemca powinien zadawać pytania, które pozwolą lepiej zgłębić problem. Pomoże to znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu każda ze stron będzie czuła się wygraną.

 

Kiedy w zespołach pojawiają się napięte sytuacje, nigdy nie stosuje się głosowania w celu ich rozwiązania. To menadżer rozpoczyna rozmowę i wymaga od pracowników aktywnego udziału, aby dokładnie poznać źródło problemu.

Na zakończenie konieczne jest upewnienie się, że strony konfliktu akceptują wypracowane rozwiązanie. Stronom należy też podziękować za rozmowę i wkład w rozwiązanie sytuacji.

Działaj szybko

Nieporozumienia zawsze należy rozwiązywać w momencie, w którym się pojawią. Menadżer nie może ich bagatelizować lub zakładać, że same znikną. „Zamiatanie problemów pod dywan” sprawi, że mogą one stać się źródłem poważnych napięć w zespole, wtedy na ich rozwiązanie może być już za późno.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25908 )
Array ( [docId] => 25908 )