Założenie gabinetu fizjoterapii

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Obecnie coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem oraz różnego rodzaju kontuzjami. Większość z nich korzysta z pomocy fizjoterapeuty. Czy fizjoterapia może się rzeczywiście opłacać?

Definicja zawodu

Fizjoterapeuci bardzo często są myleni z masażystami czy rehabilitantami. Jednak ten zawód znacznie wyróżnia się na tle innych, które są powiązane z pielęgnacją układu ruchowego człowieka. Będąc fizjoterapeutą, będziesz miał za zadanie nie tylko poprawienie zdolności ruchowej swoich klientów, ale również bardzo często zniwelowanie postępujących zmian z organizmie człowieka.

Fizjoterapeuci bardzo często pracują z osobami niepełnosprawnymi, które mają problem z układem mięśniowo-ruchowym. Z tego też względu wymagana jest w tym zawodzie szeroka wiedza z anatomii i fizjologii.

Chcąc zostać fizjoterapeutą, powinieneś ukończyć specjalistyczne studia w tym kierunku. W trakcie nauki, która trwa od trzech do czterech i pół lat, zdobywasz cenną wiedzę z zakresu biologii, anatomii, fizjologii czy zdrowia publicznego. Posiadając tytuł licencjata czy magistra fizjoterapii, jesteś gotowy do wykonywania zawodu.

Predyspozycje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Wbrew pozorom bycie fizjoterapeutą nie jest łatwym zawodem. Wymaga przede wszystkim dużej sprawności fizycznej. Szereg wykonywanych zabiegów będzie pochłaniało wiele Twojej energii i często wymagało często ciężkiej pracy Twoich mięśni.

Ponadto, podstawową cechą, jaką powinieneś spełniać jako fizjoterapeuta, jest wrażliwość na ludzkie cierpienie. Wyrozumiałość i wytrwałość w pokonywaniu fizycznych przeciwności niektórych osób przyda się szczególnie w czasie pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wykonując swoją pracę, powinieneś rozumieć, że w przypadku osoby chorej, granice jej fizycznej wytrzymałości są bardzo niskie, dlatego warto poświęcić swoim pacjentom szczególną uwagę. Otwartość na drugą osobę pomoże Ci w budowaniu pozytywnych relacji z pacjentami.

Własna firma

Posiadając tytuł absolwenta fizjoterapii, możesz wykonywać zawód fizjoterapeuty w różnych ośrodkach medycznych. Jednak gdybyś chciał otworzyć własną działalność w tym zakresie, musisz spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków.

Zasadniczą kwestią są wymogi dotyczące siedziby Twojej firmy. Chcąc świadczyć usługi fizjoterapeutyczne, musisz zadbać o właściwe wyposażenie lokalu (m.in. w specjalistyczny stół do masaży, urządzenia do fizykoterapii, specjalistyczne akcesoria). Miejsce, w którym będziesz chciał prowadzić własną firmę, musi zostać dodatkowo zatwierdzone przez Inspektora Sanepidu (m.in. lokal musi być dostępny dla osób, które mają problemy ze swobodnym przemieszczaniem się). Ponadto lokal powinien zapewniać odpowiednią przestrzeń do wykonywania szeregu ćwiczeń.

Decydując się na otwarcie własnej firmy fizjoterapeutycznej, powinieneś zainwestować nie tylko w profesjonalny sprzęt, ale również w samochód. Wielu Twoich klientów z pewnością z chęcią skorzysta z Twoich usług we własnym domu. Szczególnie w przypadku, kiedy Twoim klientem będzie osoba niepełnosprawna.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25892 )
Array ( [docId] => 25892 )