Założenie kancelarii komorniczej

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Komornik sądowy nie jest zbyt popularnym zawodem. Być może dlatego, że do uzyskania uprawnień do wykonywania tego zawodu należy spełnić ściśle określone reguły. Sprawdź jakie są to warunki i czy masz szansę na zostanie komornikiem.

Wymagania wobec komornika

Praca komornika powiązana jest z działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości. Egzekucja mienia od dłużników może odbywać się jedynie na podstawie wyroku sądu. W związku z dużą odpowiedzialnością w tym zawodzie, kandydat na komornika musi spełnić szereg wymogów stawianych przez ustawodawcę.

Z formalnego punktu widzenia komornikiem nie może zostać osoba, która nie skończyła 26 lat. Ponadto niekaralność oraz brak jakichkolwiek podejrzeń o popełnienie przestępstwa w przeszłości są warunkiem koniecznym do ubiegania się o uprawnienia komornicze. Abyś mógł samodzielnie działać jako komornik, musisz odbyć dwuletnią aplikację komorniczą, która kończy się państwowym egzaminem.

Aplikacja komornicza

Jeżeli, mimo skomplikowanej procedury, chcesz zostać komornikiem, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o ukończenie właściwego kierunku studiów. W Polsce jedynie tytuł magistra z dziedziny prawa bądź administracji umożliwia aplikowanie na specjalistyczne uprawnienia. Aby dostać się na dwuletnią aplikację komorniczą, musisz zdać test z zakresu prawa, jak również z zasad organizacji działalności komornika oraz ustroju polskich sądów. Egzamin odbywa się co roku i składa się ze 150 pytań testowych.

Po zdanym egzaminie musisz przystąpić do odbycia dwuletniej aplikacji komorniczej w jednym z biur zajmujących się tego rodzaju działalnością. Posiadanie w tym czasie komornika-opiekuna pozwoli Ci na zdobycie niezbędnych umiejętności praktycznych, jak również na weryfikację posiadanej dotąd wiedzy teoretycznej.

 

Po zakończonej aplikacji ponownie musisz przystąpić do egzaminu komorniczego, który składa się z dwóch etapów. W pierwszym - pisemnym - weryfikowana jest Twoja wiedza na temat przebiegu egzekucji komorniczych. Natomiast w części ustnej sprawdzone zostają podstawy teoretyczne m.in. z zakresu prawa ogólnego, jak również komorniczego oraz z zasad działania sądów powszechnych.

Wymagane umiejętności

Decydując się na pracę komornika, musisz liczyć się z wysokim stopniem odpowiedzialności w tym zawodzie. Wprawdzie formalnie będziesz jedynie wykonawcą wyroków sądu, jednak sposób przeprowadzana egzekucji komorniczych bardzo często ma wpływ na przyszłość podlegających Tobie dłużników. Poza tym, wysoka odporność na stres związany z realizacją postanowień sądów z pewnością ułatwi Ci wykonanie swoich obowiązków.

Pamiętaj, że chociaż komornik jest tzw. zawodem zaufania publicznego, to raczej nie jest obdarzany przez innych sympatią. W tym zawodzie na różnego rodzaju sympatie z reguły nie ma miejsca. Wszelkie emocje powinny zostać przez Ciebie zastąpione dużą pewnością siebie oraz umiejętnością zdystansowania się do realizowanych zadań. Będąc komornikiem, powinieneś pamiętać, że Ty tylko wykonujesz postanowienia sądu, a winnymi powstania całej sytuacji są osoby, wobec których postępowanie zostało wytoczone.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25900 )
Array ( [docId] => 25900 )