Jak oszczędzić na oświetleniu

Kategoria: Energetyka
Data: 22-12-2014 r.

Pierwsza i najbardziej znana zasada oszczędnego korzystania z oświetlenia mówi, żeby zastępować tradycyjne żarówki świetlówkami kompaktowymi, co pozwala oszczędzić nawet do 80% energii. Jest to najprostsza metoda, ale nie jedyna.

Bardziej wyrafinowane sposoby oszczędzania energii w oświetleniu bazują na sterowania obwodu oświetleniowego w taki sposób, żeby dostarczał taką ilość strumienia świetlnego, jaka jest faktycznie wymagana do danej czynności – np. do pracy przy frezarce potrzebne jest dobre niepulsujące oświetlenie.

Sposoby oszczędzania energii na oświetleniu:

  1. Dopóki pora dnia na to pozwala, dopóty należy korzystać z oświetlenia słonecznego (np. świetliki na halach przemysłowych) – nie powinno się więc zasłaniać okien dużymi obiektami.
    W miejscach, w których korzysta się z oświetlenia najdłużej (typu kuchnia czy łazienka, hala montażowa, ciągi komunikacyjne), należy montować energooszczędne urządzenia oświetleniowe, a najlepiej dobrane do charakteru wykonywanych zadań.
    Warto wiedzieć, że dwie żarówki 40 W dają mniej światła niż jedna żarówka o mocy 80W, ponadto warto wiedzieć, że głównym parametrem urządzenia oświetleniowego jest jego tzw. skuteczność świetlna – czyli ile otrzymujemy strumienia świetlnego na jednostkę mocy (liczba lumenów/Watt).
    Warto korzystać z oświetlenia, w którym jest możliwość włączenia różnej liczby źródeł światła (żarówek) w zależności od potrzeby.
    W przypadku oświetlenia miejscowego (np. przy biurku) oświetlenie punktowe jest prawie zawsze lepsze niż oświetlanie całego pomieszczenia.
    Ściany w pokojach roboczych powinny być malowane raczej na jasne kolory, ponieważ pozwala to na odbijanie światła i dostarczenie go do wnętrza pokoju (analogicznie dotyczy to malowania na biało powierzchni ścian prostopadłych do powierzchni okien).
    Należy dbać o cykliczne czyszczenie opraw oświetleniowych i odbłyśników.

Elektroinstalatorzy powinni też stosować takie sposoby oszczędzania energii, jak instalowanie urządzeń kontrolujących zużycie energii elektrycznej na oświetlenie, tj. stosowanie odpowiednich sterowników oświetlenia, które redukują napięcie skuteczne albo regulują napięcie wyjściowe. Można w ten sposób wydłużyć żywotność opraw oświetleniowych i źródeł światła, a także zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej nawet do 30%.

Natomiast w przypadku wielkich budynków sklepowych czy hal produkcyjnych do oszczędzania energii można stosować opcję załączania – wyłączania niepotrzebnej części oświetlenia, np. podczas „towarowania”. Wówczas uda się zaoszczędzić ok. 20% energii elektrycznej.

mgr inż. Tomasz Karwat, członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich, rzeczoznawca IR SEP i NOT,wykładowca Akademii Umiejętności Inżynierskich

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36262 )
Array ( [docId] => 36262 )