Oświetlenie dynamiczne zwiększy komfort pracy

Data: 22-12-2014 r.

Przez odpowiedni dobór parametrów oświetlenia można zwiększyć komfort pracy, a co za tym idzie – jej wydajność. Temu celowi służyć ma stosowanie, np. w biurach, oświetlenia dynamicznego.

Aktywność człowieka zmienia się w ciągu dnia. W związku z tym poziom natężenia oświetlenia oraz jego barwa powinny być dostosowane do tych zmian. Na rysunku 1 przedstawiono wykres zmian tzw. oświetlenia dynamicznego wspomagającego naturalny rytm zmian aktywności ludzkiej. Jest on sporządzony dla dnia roboczego zawartego w godzinach od 9 do 18, co odpowiada pracy w wielu biurach.

 

Rys. Poziomy kortyzolu i melatoniny w zależności od pory dnia i nocy. (Źródło: materiały internetowe firmy Philips Lighting Poland [3])

Podczas rozpoczynania pracy potrzebne jest światło o wyższym natężeniu oraz chłodnej barwie, wpływające na podwyższenie aktywności. W ciągu kolejnych godzin – do przerwy na lunch – poziom natężenia oświetlenia może być stopniowo obniżany (ale nie poniżej wartości określonej przez przepisy), a barwa światła płynnie zmieniana na cieplejszą.

Taki stan powinien być zachowany do końca przerwy w pracy, czyli do ok. godziny 13. Wraz z kolejnym podjęciem czynności niezbędne jest ponowne podniesienie poziomu natężenia oświetlenia i zmiana jego barwy na chłodną. W drugiej części dnia poziom natężenia oświetlenia stopniowo może być obniżany, a barwa światła zmieniana na ciepłą.

Dopiero przed zakończeniem pracy, ok. godziny 17, barwa światła powinna być zmieniona na chłodną po to, aby zwiększyć aktywność organizmu potrzebną na czas powrotu do domu.


Rys. Dostosowanie oświetlenia dynamicznego do rytmu zmian aktywności ludzkiej w ciągu dnia roboczego. (Źródło: materiały internetowe firmy Vattenfall [5])

mgr inż. Janusz Strzyżewski, członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36265 )
Array ( [docId] => 36265 )