Podstawowe i zaawansowane funkcje wideodomofonów

Kategoria: Energetyka
Data: 18-12-2014 r.

Nowe funkcjonalności – np. związane z monitoringiem – dodawane do systemów wideodomofonów w budynkach wielorodzinnych podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego warto o nich pomyśleć na etapie projektowania instalacji.

W tabeli poniżej, obok funkcji podstawowych realizowanych przez współczesne wideodomofony, przedstawiono funkcje zaawansowane możliwe do zrealizowania w tych systemach. Widać, że są to rozwiązania, które oprócz tak banalnych funkcji jak otwarcie zamka czy prowadzenie rozmowy z zewnętrznym rozmówcą, pozwalają na integracje z systemami CCTV, sygnalizacji i włamania czy też z systemami automatyki budynków.

 

Tabela: Podstawowe i zaawansowane funkcje współczesnych wideodomofonów cyfrowych

Funkcje współczesnych wideodomofonów

Podstawowe

Zaawansowane

Funkcja sekretarki – pozwala na nagranie wiadomości audio i wideo, informacja o niej będzie wyświetlana na panelu zewnętrznym przy wywołaniu

Funkcja monitoringu – którą można uzyskać dzięki integracji z instalacją nadzoru wideo. System wideodomofonowy można wyposażyć w dodatkowe kamery wideo, z których obraz będzie wyświetlany na aparatach wewnętrznych.

Wideodomofon w takim przypadku będzie pełnił rolę rejestratora wideo, który zapisuje obraz z kamer/-ry (np. na nośniku zewnętrznym) w sposób ciągły lub w przypadku zamontowania odpowiedniej kamery (ew. czujnika), jedynie w przypadku ruchu. Możliwy jest zapis obrazu ze wszystkich kamer jednocześnie lub jedynie z wybranych urządzeń oraz jego podgląd przez Internet.

Funkcja automatycznego otwarcia drzwi – przydatna np. w szpitalach, dzięki niej następuje automatyczne otwarcie drzwi po naciśnięciu przycisku wywołania w panelu zewnętrznym, a o przybyciu gości informuje tylko dźwiękiem w unifonie

Funkcja integracji z systemem automatyki budynku– na rynku dostępne są aparaty wewnętrzne, które standardowo pracują jako monitor wideodomofonu, ale jednocześnie mogą także pełnić funkcję panelu sterowniczego instalacji automatyki budynku. Dzięki temu mogą umożliwić np.: sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, roletami itp. czy realizowanie zaplanowanych wcześniej scenariuszy zdarzeń. Z tych funkcjonalności użytkownik nie musi korzystać od początku, ponieważ system oparty na instalacji wideodomofonowej może być rozbudowany stopniowo. Również nie jest konieczne docelowe przygotowanie instalacji elektrycznej systemu, gdyż jej rozbudowa okazuje się bardzo prosta.

Poufność rozmów – zapewniona dzięki tymczasowemu wyłączeniu pozostałych aparatów zewnętrznych i wewnętrznych w momencie, gdy prowadzona jest rozmowa pomiędzy jednym z aparatów wewnętrznych a zewnętrznym

Funkcja integracji z systemem alarmowym – panel zewnętrzny pozwala na realizowanie podstawowej obsługi systemu alarmowego przez rozbrajanie/uzbrajanie systemu, sygnalizację stanu alarmu w poszczególnych strefach, wyświetlania informacji o stanie systemu itp.

Funkcja komunikatu – pozwala na nadanie komunikatu, który będzie słyszalny we wszystkich aparatach głośnomówiących

 

Funkcja połączeń interkomowych (wewnętrznych rozmów pomiędzy użytkownikami systemu)

Funkcja zapisu obrazu i dźwięku z kamery wideodomofonu w momencie nieobecności użytkownika

Funkcja włączania oświetlenia – pozwala na załączenie oświetlenia np. na klatce schodowej

Funkcja telefonu – dostępna w niektórych aparatach wewnętrznych – pozwala na odbieranie rozmów telefonicznych, a nawet wykonywanie połączeń zewnętrznych

Powyżej opisane funkcje zaawansowane należy uwzględniać już przy etapie projektowania instalacji, ponieważ ich integracja z systemem wideodomofonowym może znacznie obniżyć koszty inwestycji oraz ułatwić przyszłą obsługę. Ponadto może zdecydowanie usprawnić rozbudowę systemu.

mgr inż. Robert Gabrysiak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36250 )
Array ( [docId] => 36250 )