Dzień urlopu wypoczynkowego w zadaniowym systemie czasu pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 20-11-2012 r.

Przy zadaniowym systemie czasu pracy należy udzielać urlopu wypoczynkowego na dni pracy pracownika. W związku z brakiem harmonogramu należy przyjąć, że w okresie urlopu pracownik miał zaplanowaną pracę po 8 godzin dziennie.

Urlopu wypoczynkowego udziela się na dni pracy pracownika, ale w wymiarze godzinowym. W związku z tym, dając pracownikowi urlopu na dany okres, udzielamy zawsze na te dni, na które ma zaplanowaną pracę ale sprawdzamy także, ile - zgodnie z harmonogramem - w tym czasie miał do przepracowania godzin i dopiero taką liczbę odliczamy od puli urlopowej.

Przykład:

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w podstawowym systemie czasu pracy. Staż urlopowy wynosi mniej niż 10 lat. Ma on prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w roku, czyli do 80 godzin.

Prosi o urlop w dniach 18–22 czerwca. W tym okresie ma zaplanowaną pracę w następujący sposób:

  • poniedziałek – 4 godziny,
  • wtorek – 6 godzin,
  • środa – 6 godziny,
  • czwartek – 8 godzin,
  • piątek – wolny.

W sumie na ten tydzień pracownik ma zaplanowane 24 godziny. W związku z tym, pracodawca nie może patrzeć na to, że pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu i teoretycznie powinien pracować po 20 godzin w tygodniu. Należy sprawdzić, ile godzin pracy pracownik miał zaplanowane w harmonogramie w tygodniu, w którym poprosił o urlop wypoczynkowy. Dopiero taką sumę można odjąć z puli godzin urlopowych do wykorzystania.

Nie ma harmonogramu – trzeba przyjąć pewne założenia

Harmonogram czasu pracy stanowi plan pracy poszczególnych pracowników na dany okres rozliczeniowy. Niemniej jednak pracodawca nie zawsze musi tworzyć taki dokument. Tam gdzie na przykład pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy, bez pracy zmianowej, pracodawca nie musi tworzyć harmonogramu. Wiadomo jest bowiem, że pracownicy będą wykonywać pracę codziennie w tych samych godzinach.

 

Harmonogramu nie trzeba także tworzyć w przypadku zadaniowego systemu czasu pracy – tutaj to sam pracownik decyduje kiedy i przez ile godzin będzie świadczył pracę.

Niemniej jednak brak harmonogramu czasu pracy może być kłopotliwy w sytuacji, gdy należy rozliczyć urlop wypoczynkowy takiego pracownika. Bez tego dokumentu, pracodawca nie wie ile godzin w danym dniu pracownik miał pracować, a co za tym idzie, nie widomo ile godzin urlopu odliczyć pracownikowi z jego puli urlopowej.

Należy jednak pamiętać, że system zadaniowy to de facto pewna modyfikacja systemu podstawowego.

Jeżeli więc pracownik pracuje w zadaniowym systemie czasu pracy i nie ma harmonogramu, musimy założyć pewną fikcję. W takiej sytuacji najprościej będzie przyjąć, że w okresie urlopu pracownik „miał zaplanowaną” pracę codziennie po 8 godziny. Czyli z puli urlopowej, ale także z wymiaru czasu pracy na dany miesiąc, „zejdzie” pracownikowi 40 godzin. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony na część etatu – wymiar ten należy dostosować do wymiaru etatu.

Oczywiście, jeżeli pracownik będzie nam w stanie wykazać, ile miał zaplanowanej pracy na czas urlopu – z puli urlopu wypoczynkowego i wymiaru czasu pracy odejmiemy mu zaplanowaną liczbę godzin.

Podstawa prawna:

art. 140, 154 § 2, art. 1542 § 1 Kodeksu pracy

Autor: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26016 )
Array ( [docId] => 26016 )