Dzień wolny za pracę w sobotę bez wniosku pracownika

Kategoria: Czas pracy
Autor: Tomasz Wardach
Data: 18-07-2014 r.

Polecenie pracy w sobotę może mieć formę pisemną, ale nie musi. Pracodawca bez wniosku pracownika musi udzielić mu dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, święto lub w dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Fakt udzielenia dnia wolnego zaznacza się w ewidencji czasu pracy.

W przypadku wykonywania pracy w sobotę (wolną z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) w niedzielę, albo święto pracownikowi przysługuje dzień wolny udzielony w innym dniu roboczym. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego i następuje to bez konieczności składania wniosku przez pracownika. Co więcej, na pracodawcy ciążą wyznaczone terminy, w trakcie których należy udzielić tego wolnego dnia.

W przypadku pracy w niedzielę i święto pracodawca ma pełną swobodę w wyborze daty, w której pracownik otrzyma w zamian dzień wolny. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca także w tych sytuacjach uwzględniał zdanie pracownika w kwestii wyboru najodpowiedniejszej dla obu stron daty.

Natomiast w przypadku pracy w sobotę, wymagane jest uzgodnienie z pracownikiem konkretnej daty „odbioru” wolnego dnia.

Przepisy nie określają szczególnej formy, w jakiej ma być wydane polecenie pracy w dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy). W związku z tym uznaje się, iż forma ta może być dowolna, w tym także ustna. Jednakże należy zauważyć, że w aktach wewnątrzzakładowych (regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy, obwieszczeniu) kwestia formy, w jakiej ma zostać wydane polecenie pracy w dniu wolnym, może być ustalona inaczej. Przepisy te mogą przewidywać, że w takiej sytuacji wymagane jest np. pisemne polecenie pracy.

Tomasz Wardach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35380 )
Array ( [docId] => 35380 )