Wyjazd w ramach miejsca pracy to nie podróż służbowa

Kategoria: Czas pracy
Data: 18-04-2013 r.

Nie jest podróżą służbową wykonywanie przez pracownika zatrudnionego na stanowisku serwisanta usług serwisowych u klientów, których siedziby znajdują się na określonym w umowie o pracę obszarze, będącym miejscem wykonywania pracy.

Spółka U. zajmowała się serwisowaniem maszyn i urządzeń do produkcji okien PCV i ALU. Zatrudnieni w niej pracownicy działu serwisu wykonywali swe obowiązki zarówno w siedzibie firmy, jak i w terenie (odbywali wyjazdy do klientów w celu realizacji usług serwisowych). Ich stałym miejscem pracy, wynikającym z zapisów umów o pracę, był teren województwa, w którym mieszkali.

Wyjazdy serwisantów do klientów odbywały się na zasadzie delegacji, a spółka m.in. zapewniała pracownikom noclegi, zwracała koszty podróży i wypłacała diety.

ZUS nakazał odprowadzić składki ubezpieczeniowe od tych należności. Pracodawca odwołał się jednak do sądu pracy, twierdząc, że należności z tytułu podróży służbowych są wolne od składek ZUS.

 

Jednak w wyroku z 10 października 2012 r. Sąd Najwyższy przyznał rację ZUS. Zaznaczył, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia nie stanowią diety i inne należności otrzymane przez pracownika z tytułu faktycznie odbywanej podróży służbowej - do określonej przepisami wysokości. Świadczenie, choćby zostało nazwane „dietą”, wypłacone pracownikowi nieodbywającemu podróży służbowej jest zaś przychodem stanowiącym podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych.

Uwaga! Sąd Najwyższy wskazał też, że podróż służbowa ma charakter incydentalny. Jej podstawę formalną stanowi zaś polecenie wyjazdu służbowego, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji.

Dominik Wajda, prawnik, specjalista prawa pracy, asystent sędziego Sądu Najwyższego

Zobacz również:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26110 )
Array ( [docId] => 26110 )