Czy powinieneś dbać o swój wizerunek w internecie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 21-06-2012 r.

Internet jest wpisany w naszą codzienność. Służy nie tylko do załatwiania licznych spraw, jak np. przelewy, ale stanowi również sposób komunikacji z innymi. Czy jednak sposób, w jaki kreujesz swój wizerunek w sieci, ma istotne znaczenie?

Portale społecznościowe zbyt szczere

Informacje, jakie umieszczasz na różnego rodzaju portalach społecznościowych (m.in. Facebooku czy GoldenLine), wbrew pozorom mają duży wpływ na Twój wizerunek. Szczególnie w przypadku, kiedy ubiegasz się o nową pracę. Rekruterzy coraz częściej wykorzystują profile na takich portalach jako sposób na weryfikację przedstawionych przez kandydata informacji. Ponadto umieszczone zdjęcia czy wypowiedzi są bardzo dobrym źródłem informacji o zainteresowaniach lub poglądach kandydata. Dlatego też poważnie się zastanów, zanim na konto na Facebooku wstawisz swoje zdjęcie z drinkiem w ręce lub gdy w obraźliwy sposób będziesz wyrażał swoją opinię na określony temat.

Wbrew pozorom internet nie daje poczucia anonimowości. Tym bardziej, że głównym celem większości portali społecznościowych nie jest utrzymywanie relacji towarzyskich, lecz budowanie kontaktów biznesowych. Twój profil na takim portalu zawiera z reguły nie tylko Twoje podstawowe dane osobowe, ale również informacje na temat Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, posiadanego wykształcenia czy przebytych kursów.

Wyszukiwarka Google prawdę powie

Rozsądek w wyrażaniu swoich opinii w internecie dotyczy nie tylko portali społecznościowych, ale również całej globalnej sieci. Nawet Twój najkrótszy post na forum może z czasem pojawiać się w pierwszych wynikach wyszukiwania Google.

Jak to możliwe? Wszystko zależy od pozycji stron, na których umieszczasz swoje profile czy posty. Chociaż jednego dnia forum, z którego korzystasz znajduje się daleko w wynikach wyszukiwania, następnego dnia może zostać wyświetlone w czołówce Google. Dlatego też w swojej działalności w sieci kieruj się przede wszystkim rozsądkiem i odpowiedzialnością za publikowane opinie.

Zapracuj na swój wizerunek

Internet jednak to nie tylko wizerunkowa pułapka. Sieć stwarza szerokie możliwości właściwego dbania o swój wizerunek. Jeżeli masz konkretną pasję lub lubisz pisać, może warto byłoby założyć bloga? Możesz na nim umieszczać zrobione przez siebie zdjęcia czy opisywać nurtujące Cię problemy.

Prowadzony blog lub własna strona internetowa stanowi wówczas formę Twojej wirtualnej wizytówki, dzięki której przedstawisz samego siebie jako profesjonalistę w danej dziedzinie, co pozytywnie wpłynie na wyobrażenie Twojej osoby w oczach potencjalnego pracodawcy.

Dbałość o własny wizerunek w sieci jest niezwykle istotna. Tym bardziej, że internet coraz częściej staje się wirtualną platformą rekrutacyjną, z której aktywnie korzystają potencjalni pracodawcy czy headhunterzy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26413 )
Array ( [docId] => 26413 )