Zasady etyki zawodowej w miejscu pracy

Kategoria: HR
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 29-03-2023 r.

Etyka zawodowa jest jednym z głównych tematów, w które należy się zagłębić, zanim przystąpimy do poszukiwania pracy. Jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrych stosunków z pracodawcą, musimy pamiętać o kluczowych zasadach, których jesteśmy zobowiązani przestrzegać. Co warto o nich wiedzieć? W jakich zawodach spotkamy się z większą ilością tzw. obowiązków moralnych?

Podstawowe zasady etyki zawodowej

Dobry pracownik wyróżnia się konkretnym podejściem do wypełniania swoich obowiązków. Z kolei taka postawa opiera się na przestrzeganiu etyki zawodowej, czyli trzymaniu się takich norm, które umożliwiają pracę w danym zawodzie zgodną z określonymi obowiązkami moralnymi. Co do nich należy? Warto zacząć od wymienienia podstawowych zasad, które dotyczą każdej zatrudnionej osoby. Chodzi tutaj przede wszystkim o rzetelność, uczciwość, chętne podejmowanie się współpracy z innymi osobami w firmie czy udzielanie pomocy mniej doświadczonym pracownikom.

Poza zachowaniem zdrowej konkurencyjności i starannym wykonywaniem obowiązków liczy się także lojalność wobec pracodawcy. To niezwykle ważna kwestia, szczególnie w obliczu dzisiejszej dyskusji prowadzonej w mediach o braku przyzwoitych zachowań wśród różnych grup pracowników – zwłaszcza tych młodych i mało doświadczonych. W takich przypadkach jednym z czynników wpływających na widoczny spadek zaangażowania, oprócz zmiany obyczajów pokoleniowych, jest łatwość w znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia na obecnym rynku. Jednak należy sobie zdawać sprawę, że zasady etyki zawodowej obowiązują również pracodawców. W końcu jako osoby zatrudnione możemy mieć swoje wymagania i nie zgadzać się ze wszystkimi praktykami w firmie, np. częstą dyskryminacją czy innym rodzajem mobbingu. Kluczowy jest więc wzajemny szacunek i skrupulatne wykonywanie swoich obowiązków u każdej ze stron.

Obowiązki moralne określone przez konkretne zawody

Ścisłe zasady etyki zawodowej są niezwykle ważne w zawodach, które wymagają od pracowników określonego zachowania. Taki kodeks obejmuje zwłaszcza osoby zatrudnione w branży medycznej, prawniczej czy edukacyjnej, a także w służbach mundurowych. Na podstawie wzorca odpowiednich zachowań w danym środowisku będziemy oczekiwać od przedstawicieli profesji określonego podejścia do ich pacjentów czy klientów. Etyczne zachowanie ma za zadanie nie tylko zbudować poczucie zaufania u takich osób, ale także uprościć pracownikom podejmowanie trudnych decyzji. W każdym przypadku kluczowe będzie kierowanie się dobrem drugiego człowieka. Przykładowo etyka zawodowa zobowiązuje policjanta do poszanowania godności ludzkiej, zachowania dyskrecji i bezstronności, a także do zwalczania korupcji w miejscu pracy. Z kolei nauczyciel chroni prawa dziecka, odpowiada za brak dyskryminacji w szkole i dba o rozwój uczniów. Celem obowiązków moralnych jest więc zapewnienie ochrony życia, zdrowia, praw, dobra czy majątku osób, których obejmują działania przedstawicieli różnych zawodów.

Gdy zapoznamy się bliżej z wszystkimi obowiązkami moralnymi, które będą nas obowiązywać w danym zawodzie, śmiało możemy przeglądać oferty pracy w Siedlcach. W mieście występuje duże zapotrzebowanie na specjalistów takich jak lekarze, fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci czy pracownicy służb mundurowych. Jednak na szybkie zatrudnienie mogą liczyć również przedstawiciele wielu innych branży.

Co nie jest akceptowalne w miejscu pracy?

Na podstawie etyki zawodowej możemy wywnioskować również, jakie zachowania nie są akceptowane w miejscu pracy. Znajomość zasad postępowania umożliwia właściwe wypełnianie swoich celów, w innym wypadku można spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Warto zaprezentować to na przykładzie wykonywania zawodu medycznego. Jeśli nie uwzględnimy decyzji pacjenta, stracimy jego zaufanie, przez co nie będziemy w stanie nawiązać z nim odpowiedniej relacji ani udzielić profesjonalnej pomocy. Należy więc pamiętać o poszanowaniu praw pacjenta. Gdy nie przestrzegamy zasad etyki zawodowej, określonych ściśle dla naszego miejsca pracy, musimy liczyć się z następstwami takimi jak: nagana, nałożenie sankcji, zwolnienie dyscyplinarne, a nawet odebranie prawa do wykonywania zawodu.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42802 )
Array ( [docId] => 42802 )