Zmiany w umowach w celu przygotowania zawodowego

Kategoria: HR
Data: 20-03-2023 r.

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który ma zmienić zasady przyznawania refundacji dla pracodawców zatrudniających młodocianych pracowników. Dokładniej chodzi o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Aktualnie, pracodawca może liczyć na refundację dopiero po zdaniu przez pracownika egzaminu czeladniczego lub zawodowego. Co ma się zmienić? 

Jeśli pracodawca zawiera umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego może liczyć na pomoc materialną. Ma ona dwie formy:
a) refundację kosztów wynagrodzenia
b) dofinansowanie kosztów kształcenia

Warunki otrzymania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika określa art. 122 ustawy - Prawo oświatowe. Aby pracodawca mógł ubiegać się o takie dofinansowanie, muszą być spełnione określone warunki:
a) pracodawca zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracownikiem
b) pracodawca lub osoba prowadząca w jego imieniu zakład pracy bądź też osoba i niego zatrudniona posiada odpowiednie kwalifikacje, wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego
c) młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał odpowiedni egzamin:
- określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy
- czeladniczy - jeśli młodociany był zatrudniony w celu przygotowania zawodowego pracodawcy będącego rzemieślnikiem
- zawodowy - jeśli młodociany był zatrudniony w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem.

Proponowane zmiany zakładają, że pracodawca, który zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, otrzyma zwrot kosztów kształcenia - warunkiem przyznania tej refundacji nie będzie już zdanie egzaminu zawodowego, czeladniczego, ani innego egzaminu związanego z przyuczeniem do wykonywania określonej pracy

Ważne: Dofinansowanie kosztów nauki zawodu ma być uzależnione jedynie od ukończenia nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. 

Twórcy projektu nowych przepisów podkreślają, że już sam fakt poniesienia kosztów pracodawcy w trakcie trwania nauki zawodu i odbycie cyklu nauki zgodnie z umową powinno przesądzać o możliwości skorzystania z dofinansowania. Sytuację pracodawcy porównują w tym przypadku do sytuacji szkół otrzymujących subwencje oświatową. 

Projekt nowych przepisów odpowiada na problemy samych pracodawców. Zdarza się bowiem, że uczniowie nie przystępują - z różnych przyczyn - do egzaminów. W takiej sytuacji, mimo poniesionych kosztów, pracodawcy nie mają szansy na dofinansowanie. To z kolei przekłada się na to, że coraz rzadziej chcą zawierać tego rodzaju umowy, a to z kolei odbija się na możliwościach kształcenia zawodowego. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie projektów ustaw którym jeszcze nie został nadany nr druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42771 )
Array ( [docId] => 42771 )