Czym jest ryzyko kadrowe

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 10-07-2012 r.

Dział zarządzania zasobami ludzkimi odpowiada za rekrutację i utrzymanie pracowników w przedsiębiorstwie. Obecnie pracownik nie musi wybierać jedynie pośród oferty rodzimych firm. Taka sytuacja sprawia, że zatrzymanie wartościowego pracownika w przedsiębiorstwie jest zadaniem o wiele trudniejszym niż jeszcze dekadę temu.

Ryzyko kadrowe

W dzisiejszych czasach zwalnianie lub odejście pracowników jest dużym problemem dla przedsiębiorstwa, ponieważ znalezienie odpowiedniego następcy może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Pracownicy mają obecnie wiele możliwości wyboru więc i liczba osób, które same rezygnują z pracy wzrosła.

Sytuacja taka może spowodować problemy przedsiębiorstwa, szczególnie kiedy odchodzą osoby wartościowe z punktu widzenia rozwoju. Wzrasta jednak wykwalifikowanie pracowników i jest większy popyt na pracę dla nich, zmniejsza się jednak znaczenie pracowników z małymi kwalifikacjami.

Problem z lojalnością

Obecnie coraz częściej można obserwować sytuację, kiedy zatrudniani pracownicy po odbyciu szkoleń rezygnują z pracy. Taka sytuacja jest dotkliwa dla przedsiębiorstwa, ponieważ rezygnacja wyszkolonej przez kilka miesięcy osoby jest stratą większą niż utrata pracownika, który był już wyszkolony.

Zwiększa się również odsetek osób, które nie są lojalne. Z góry zakładają okres czasu w którym będą pracować w danym miejscu, a następnie zmieniają pracę.

Firma nie może sobie pozwolić na utratę pracownika wykwalifikowanego ani na odejścia pracowników po szkoleniach, które często są kosztowne.

Komórki oddelegowane do zarządzania zasobami ludzkimi powinny skupić się na odpowiednich systemach motywacyjnych i budowaniu lojalności pracownika do przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że warto właściwie dokonywać ewaluacji pracowników i szukać sposobów na zatrzymanie tylko tych, którzy faktycznie przyczyniają się do rozwoju naszej firmy.

W przeciwnym wypadku ryzyko kadrowe rośnie, a w kolejnych latach na pewno będzie przybierać na sile.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26448 )
Array ( [docId] => 26448 )