Dlaczego należy dbać o równość płci w firmie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Obecnie wartość pracownika zależy od poziomu jego wykształcenia czy doświadczenia zawodowego, a nie płci. Równość płci w miejscu zatrudnienia jest kwestią, na którą od dawna zwraca się szczególną uwagę. Tym bardziej, że obecnie równouprawnienie jest wymogiem stawianym przez Komisję Europejską.

Wartość pracownika niezależna od płci

Powszechny dostęp do szkolnictwa wyższego, jak również większa determinacja kobiet w uzyskaniu zawodowego sukcesu sprawiają, że płeć piękna dorównuje mężczyznom nie tylko wykształceniem, ale również posiadanymi kwalifikacjami. Różnice kompetencyjne między kobietą i mężczyzną, które jeszcze kilkanaście lat temu były zauważalne, obecnie nie istnieją. Coraz więcej pań decyduje się nie tylko na pracę zawodową, ale również obejmuje kierownicze stanowiska.

Różne punkty widzenia

Zatrudnianie pracowników obu płci może być korzystne dla przedsiębiorstwa. Od dawna wiadomo, że kobieta i mężczyzna mają różne punkty widzenia na niektóre sprawy. Odmienne podejście do niektórych kwestii zawodowych może stanowić impuls do wypracowania innowacyjnych rozwiązań.

Poza tym odmienność opinii może ułatwić poszukiwanie alternatywnych rozwiązań trudnych sytuacji. Logiczna analiza problemu przez mężczyzn w połączeniu z kobiecą intuicją może zapewnić skuteczne rozwiązanie wielu służbowych problemów.

 

Pozytywna atmosfera w pracy

Współpraca kobiet i mężczyzn w jednej firmie ma pozytywny wpływ na atmosferę w miejscu pracy. Przedstawiciele odmiennych płci mogą liczyć na wzajemne wsparcie, jak również korzystać z życiowych doświadczeń partnerów. Ponadto odmienne spojrzenie na niektóre kwestie, o którym już wcześniej wspomniano, pozwala na konfrontację odmiennych stanowisk oraz wypracowanie konstruktywnych wniosków związanych z pracą zawodową.

Nawiązywanie relacji damsko-męskich na podłożu biznesowym pozwoli też na integrację zespołu, a co za tym idzie na zwiększenie jego zaangażowania i produktywności.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26492 )
Array ( [docId] => 26492 )