E-learning jako sposób na podniesienie kwalifikacji pracowników

Kategoria: HR
Autor: Łechtańska Anna
Data: 31-10-2012 r.

Czaso- i kosztochłonne szkolenia dla pracowników zastąpić można relatywnie tańszymi kursami e-learningowymi. Dzięki nim kursant może poszerzać wiedzę nie wychodząc z domu lub biura, a pracodawca redukuje koszty delegacji i usług świadczonych przez zewnętrzne firmy szkoleniowe.

Szeroka oferta

Tematyka kursów odpowiada na potrzeby praktycznie każdej branży, a zwiększająca się popularność szkoleń w tej formie zapewnia systematyczne pojawianie się kolejnych ciekawych ofert. Korzystanie z takiej formy nauki daje możliwość wyboru tempa przyswajania kolejnych informacji, które może zostać uzgodnione między pracodawcą a pracownikiem. Swoboda korzystania ma korzystny wpływ na skuteczność szkolenia, a rozłożenie go w czasie daje szansę na trwalsze przyswojenie informacji.

Wykłady na najbardziej znanych uniwersytetach

Dla pracowników posiadających odpowiednią znajomość języka angielskiego istnieje możliwość podjęcia nauki na kursach zagranicznych, oferowanych m.in. przez COURSEA, Udacity czy też edX. Udział w wykładach jest bezpłatny, a uczestnicy mają możliwość komentowania, zadawania pytań oraz korzystania z udostępnionych materiałów poszerzających wiadomości na danych temat.

Ciekawostką jest, że niektóre kursy oferują możliwość uzyskania certyfikatu po zakończeniu kursu on-line, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Tym samym możliwym stało się, przy odpowiedniej znajomości języka obcego i samodyscyplinie, uzyskanie dokumentu potwierdzającego udział w zajęciach przygotowywanych przez wykładowców najlepszych uniwersytetów na świecie. W normalnych warunkach, wyszkolenie pracowników na takim poziomie wiązałoby się z poniesieniem ogromnych kosztów przez pracodawcę.

Problematyczna nauka na odległość

E-learning posiada wiele zalet i daje praktycznie nieograniczone możliwości samorozwoju. Przed decyzją o organizacji kursu należy jednak rozważyć, czy zmiana trybu szkolenia nie obniży zaangażowania pracowników w jego przebieg. Praca w domu może okazać się nieefektywna, warto więc wyznaczyć czas na naukę w ramach godzin pracy.

Anna Łechtańska

Łechtańska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26607 )
Array ( [docId] => 26607 )