Groomer – zawód z przyszłością

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 09-04-2012 r.

Groomer to wyspecjalizowany estetyk zwierząt, który oferuje wiele usług kosmetycznych dla czworonogów. Aby wykonywać ten zawód należy przejść specjalistyczny kurs. Po ich ukończeniu absolwent będzie doskonale znał biologię zwierzęcia, jego psychikę i zasady pielęgnacji urody czworonoga.

Estetyka w cenie

Współcześnie coraz więcej osób przywiązuje wagę do ogólnie pojętej estetyki. Higiena i dbałość o wygląd dotyczy obecnie nie tylko ludzi, ale również ich czworonożnych przyjaciół. Czyszczenie uszu, obcinanie pazurów czy mycie zębów psom czy kotom jest obecnie na porządku dziennym. Na rynku pracy coraz bardziej są potrzebni wyspecjalizowani estetycy zwierząt, tzw. groomerzy. To oni oferują szeroki wachlarz usług kosmetycznych dla czworonogów.

Wykształcenie

Chociaż zawód groomera nie jest zbyt popularny w Polsce, dostępne są już specjalistyczne kursy przygotowujące do wykonywania tej profesji. W Europie Zachodniej taki kurs składa się z trzech stopni specjalizacji, natomiast w Polsce realizowany jest jedynie stopień podstawowy, jednak nawet on gwarantuje nabycie solidnego przygotowania. Absolwent takiego szkolenia będzie doskonale znał nie tylko biologię zwierzęcia, ale też jego psychikę i zasady pielęgnacji jego urody.

 

Warunki pracy

Groomer ma kilka możliwości wykonywania swojego zawodu. Może otworzyć salon, do którego będzie zapraszał swoich klientów, jednak coraz popularniejsza staje się praca u klienta. Pielęgnacja urody jest niekiedy dla zwierząt bardzo stresująca. Dlatego też duża grupa klientów woli, aby zabiegi pielęgnacyjne odbywały się w miejscu zamieszkania pupila. Oczywiście dojazd do klienta przekłada się na honorarium za ekskluzywną usługę.

Zarobki groomera zależne są od kilku czynników, m.in. od renomy na rynku, rodzaju wykonywanych zabiegów, sposobu pracy (w salonie czy z dojazdem), jednak średni miesięczny dochód wynosi 2500 zł netto.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26298 )
Array ( [docId] => 26298 )