Home office, praca hybrydowa czy stacjonarna - którą opcję wolą Polacy?

Kategoria: HR
Data: 19-05-2022 r.

Przed pandemią praca hybrydowa lub zdalna była czymś mało znanym oraz egzotycznym. Niektóre firmy zaczęły wprowadzać ją w swoich firmach, ale były to raczej korporacje zachodnie. Dla Polaków taka praca stała się nowością, dlatego rok 2019 był dla wszystkich dość trudnym czasem. Na podstawie obserwacji oraz ankiet możemy dowiedzieć się, czy Polacy wolą jednak pracę stacjonarną czy jednak hybrydową?

Stacjonarna, hybrydowa czy zdalna?

Polacy dość sceptycznie podchodzili do pracy zdalnej, zwłaszcza że była to dla nich nowość. Mimo trudnych początków okazało się, że aż 50% osób pracujących w biurze wybrałoby jednak model stacjonarny niż home office. O zdanie w tej kwestii zapytano pracowników, którzy mieli staż dłuższy niż 10 lat. Nieco młodsze stażem osoby bardziej cenią swoją wolność i niezależność, dlatego wolałyby pracować hybrydowo lub zdalnie. Badanie wykonała firma Dailyfruits, która zapytała również respondentów o pracę zdalną. 1/3 odpowiadających zgodnie stwierdziła, że wolałaby pracować tylko zdalnie. Jedynie 28% wskazało pracę hybrydową jako idealny model pracy biurowej.

Jakie są minusy pracy zdalnej?

Praca zdalna wymaga od nas żelaznej dyscypliny oraz trzymania się grafiku pracy. Również korporacje muszą dostosować się do nowego modelu współpracy z innymi członkami zespołu. W firmach utworzyły się więc specjalne działy, które nadzorują pracę zdalną. Dzięki temu wszyscy pracownicy wiedzą, co muszą robić w danej chwili. Oczywiście ważna jest własna samodyscyplina, którą można zbudować od podstaw. Wystarczy profesjonalny grafik pracy na inEwi.pl, który podpowie nam, jak idealnie rozłożyć wszystkie nasze zadania. Wiedza o układaniu planu dnia jest konieczna również managerom. Informacje na temat układania harmonogramu pracy można znaleźć w artykule: Grafik pracy – 3 wskazówki, jak go poprawnie ułożyć.

Dodatkowo, podczas pracy zdalnej możemy nieco rozluźnić nasze zachowanie, ale również przyzwyczajenia, co nie odbija się dobrze na naszej psychice. Z jednej strony, jesteśmy wolni od przymusu ubierania się w sposób elegancki, z drugiej strony, również inne nasze dobre nawyki mogą zaniknąć. Takie rytuały trzeba zastąpić wtedy innymi, równie zdrowymi, by nie tylko zadbać o nasze ciało, wygląd i aparycję, ale przede wszystkim psychikę. Kiedy nie jesteśmy zmuszeni do wychodzenia z domu, często zapominamy również o małych przyjemnościach, takich jak wyjście na spacer czy na siłownię. 

Plusy pracy hybrydowej i zdalnej - jakie one są?

Praca hybrydowa i zdalna mają jednak swoje plusy. Jednym z nich jest oszczędność pieniędzy na paliwie lub biletach autobusowych, więcej czasu dla rodziny oraz możliwość pracy nawet wtedy, kiedy nie czujemy się zbyt dobrze. Przy pracy hybrydowej mamy możliwość pojawiania się w biurze raz na jakiś czas. Może to dać nam możliwość ułożenia grafiku tak, by mieć kilka godzin wolnych na załatwienie np. ważnych spraw urzędowych. Praca hybrydowa również nie oddziela nas całkowicie od biura, dzięki czemu możemy zaglądać do biura oraz naszych kolegów z pracy. To sprawia, że nie czujemy się odseparowani i samotni. Podczas pandemii najbardziej dojmująca była samotność, przez którą wiele pracowników biurowych źle czuło się, pracując zdalnie. Praca hybrydowa jest pewnym kompromisem pomiędzy siedzeniem w biurze po 40. godzin tygodniowo a pracą zdalną, która izoluje nas od innych osób. 

Artykuł partnera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41829 )
Array ( [docId] => 41829 )