Jak manipulować innymi

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 20-06-2012 r.

Pewnie nie raz znalazłeś się w sytuacji, w której żałowałeś, że nie umiesz w pełni wpływać na decyzje innych osób. Czy jednak rzeczywiście nie możesz się tego nauczyć? Czy manipulowanie innymi jest trudne i jak skutecznie to robić?

Czym jest manipulacja

Manipulacja kojarzy się większości osób z nieetycznym działaniem mającym na celu wywieranie wpływu na osobę jej kosztem. Jednak manipulacja nie zawsze musi oznaczać próbę oszukania kogoś w celu osiągnięcia własnych zysków. Może być ona również zupełnie nieszkodliwym działaniem, które ma na celu nakierowanie działania rozmówcy na oczekiwanie przez Ciebie rezultaty.

Osiągnięcie przez Ciebie sukcesu nie musi wcale oznaczać, że został on okupiony czyjąś krzywdą. Jednym słowem manipulacja to działanie na drugą osobę, które skłania ją do konkretnych decyzji czy działań.

Jak manipulować

Manipulowanie innymi jest wbrew pozorom dosyć proste. Wystarczy opracować kilka technik, które pozwolą Ci na wywieranie wpływu na innych. Co więcej, osoby, na których postępowanie będziesz chciał wpłynąć, nie będą świadome tego, że ich decyzje wynikają z Twojego działania. Poniżej prezentuję kilka najprostszych technik manipulacji, które możesz wykorzystać zarówno w życiu prywatnym, jak też zawodowym.

Techniki manipulacji

Wspólne interesy – w tej technice musisz odpowiednio wcześniej nawiązać bliższe relacje z osobą, na którą chcesz mieć wpływ. Wspólna praca nad projektem czy utrzymywanie koleżeńskich relacji w pracy pozwoli Ci na zbudowanie poczucia więzi między wami. Pozytywne relacje dotyczące spraw błahych mogą wykazać szczególną moc w przypadku, kiedy napotkacie trudniejszy problem. Osoba, z którą nawiązałeś bliskie relacje, z pewnością będzie chciała Ci pomóc wtedy, kiedy będziesz potrzebował jej wsparcia. Pomyślne rozwiązanie problemu stanowi przecież Wasz wspólny interes.

Wywieranie ciągłej presji – ta technika jest szczególnie przydatna w zarządzaniu zespołem pracowników. W tym przypadku wywierasz ciągła presję na konkretną osobę. Wymagasz od niej więcej niż od innych, chociaż sytuacja wcale tego nie wymaga. Co w ten sposób osiągniesz? Osoba, która odczuwa ciągłą presję będzie wykonywała każde Twoje polecenie, aby „nie podpaść”. Poza tym jej przyzwyczajenie do ciągłej presji utrudni jej rozróżnienie, które z zadań wynikają z jej zakresu obowiązków, a które są skutkiem Twojej manipulacji.

Wzbudzenie poczucia winy – ta technika jest niezwykle skuteczna w przypadku osób o wysokiej wrażliwości. Stosując tę technikę wobec drugiej osoby, dajesz jej do zrozumienia, że powinna czuć się winna zaistniałej sytuacji. Obarczanie winą za niewielkie błędy stworzy podstawę do wywołania efektywnego poczucia winy w przypadku naprawdę poważnego problemu. Wyrzuty sumienia drugiej osoby wzbudzą w niej konieczność udzielenia Ci pomocy, a co za tym idzie – działania według Twoich oczekiwań.

Moralne czy niemoralne

Manipulowanie innymi ludźmi nadal wzbudza wiele kontrowersji. Wpływanie na czyjeś decyzje często oceniane jest jako niemoralne działanie. Wiele wątpliwości budzi fakt, że manipulacja skutkuje działaniem osób często ze szkodą dla nich. Jednak zmieniające się trendy biznesowe sprawiają, że manipulacja coraz częściej służy do budowania pozytywnych relacji z kontrahentami. W związku z tym techniki manipulacyjne opierają się na działaniu w granicach moralności i nie są krzywdzące dla osoby manipulowanej.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26411 )
Array ( [docId] => 26411 )